Mimo że spuchnięte nogi w ciąży jest całkiem normalne i większość kobiet zmaga się z opuchniętymi kostkami zarówno nad ranem jak i wieczorem, ta dolegliwość bywa ogromnie uciążliwa. Zwłaszcza gdy przyszła mama nie mieści się w żadne buty, a każdy krok sprawia jej dyskomfort. Część mam skarży się jedynie na opuchnięte kostki, jednak są też takie które odczuwają ociężałość od stóp do ud. Jednak znając przyczyny i stosując się do kilku prostych rad, można łatwo zniwelować te nieprzyjemne skutki bycia w stanie błogosławionym.
Spis treści
Spuchnięte nogi w ciąży – przyczyny
Możliwych jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, opuchnięte nogi mogą być skutkiem zatrzymania wody w organizmie. Organizm kobiety w naturalny sposób przygotowuje się na czas porodu. Ma to na celu zabezpieczenie przyszłej mamy przed ryzykiem utraty zbyt dużej ilości krwi podczas porodu. Wówczas nadmiar wody niwelowałby utratę płynów ustrojowych. I właśnie ta nadywżka wody kumuluje się wówczas w dłoniach, stopach, a nawet na twarzy.
Po drugie, z każdym kolejnym miesiącem ciąży powiększająca się macica coraz bardziej uciska na żyły biodrowe. Skutkuje to trudnościami w dopływie i odpływie krwi, co prowadzi do opuchlizn i obrzęków. Po trzecie, stale rosnący brzuszek powoduje zmianę środka ciężkości ciała przez co nogi zaczynają odczuwać skutki dodatkowych kilogramów.
Co może pomóc na opuchnięte kostki i stopy w ciąży?
Jest wiele sposobów na to jak sobie pomóc z tym problemem. Zaczynając od porządnego wysypiania się, właściwego wypoczynku, unikania stania i zakładania nogi na nogę, na zmianie stylu ubierania się kończąc. Poniżej znajdziesz kilka czynników, które w dużym stopniu wpływają na opuchlizny i obrzęki kończyn wraz z dobrymi praktykami.
Dieta a spuchnięte nogi w ciąży
Włącz do diety produkty bogate w rutynę, która uszczelnia i wzmacnia naczynia włosowate. Należą do nich pomidory, wiśnie, marchew, czy pomarańcze. Natomiast herbatki i napary z mniszka lekarskiego, czy korzenia łopianu poprzez swoje działanie moczopędne, ułatwią Ci pozbycie się toksycznych płynów z organizmu. Jedną z najbardziej polecanych sposobów na spuchnięte nogi w czasie ciąży jest picie dużej ilości wody (nawet 3 litrów dziennie), zwłaszcza w 2 i 3 trymestrze.
Luźne ubrania i buty na spuchnięte stopy w ciąży
Noszenie wygodnych, nieopinających ciało strojów pozwoli na lepszy przepływ krwi, co zmniejsza ryzyko pogłębiania się opuchlizny. Dlatego zrezygnuj ze spodni typu “rurki”, czy skarpetek ze ściągaczem. Natomiast jeśli chodzi o obuwie to także lepiej pożegnać się ze szpilkami i koturnami, a także innymi mało przewiewnymi, uciskającymi butami. Co w takim razie nosić? Specjalne rajstopy przeciwżylakowe, buty na płaskim obcasie i przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów.
Żele i kremy na spuchnięte nogi w ciąży
W sklepach można się spotkać z wieloma specyfikami, które ukoją spuchnięte kostki przyszłych mam. Warto rozejrzeć się za takimi, które w swoim składzie zawierają mentol, który zapewni przyjemne odświeżenie oraz łagodnie schłodzi skórę. Zawartość wyciągów roślinnych (np. z kory kasztanowca) również jest wskazana, ponieważ wzmacniają one naczynka krwionośne, dzięki czemu są mniej narażone na pękanie.
Inne dobre praktyki na puchnące kostki
Twoje nogi z pewnością zaznają ulgę, jeśli zafundujesz im 15-minutową kąpiel w misce z solą i miętowym olejkiem eterycznym. Zimne okłady i chłodny prysznic również mogą się sprawdzić. Tak jak proste ćwiczenia polegające na naprzemiennym zginaniu i prostowaniu oraz kręceniu kółeczek stopami. A odpoczynek w pozycji, w której Twoje stopy są wyżej niż serce pomoże w lepszej cyrkulacji krwi. Ponadto, o ile to możliwe, staraj się nie przebywać zbyt długo w jednej pozycji podczas siedzenia.
Jeśli okaże się, że nic nie jest w stanie Ci pomóc na spuchnięte nogi podczas ciąży, opuchlizna pojawia się na twarzy i twój stan się pogarsza, należy udać się do lekarza w celu konsultacji.