Rwa kulszowa w ciąży jest dolegliwością, dotykającą osoby z macicami niezwykle często. Czy musi tak być ?
Należy ten przykry fakt zaakceptować, czy może… wcale nie musi tak boleć?
Spis treści
Rwa kulszowa w ciąży – czyli co właściwie mnie boli?
Powód przez który ta przypadłość dotyka ciężarne tak często wynika z faktu, że w Twoim ciele zachodzi wiele hormonalnych zmian. Zarówno Ty jak i Twoje dziecko, z każdym kolejnym tygodniem przybieracie na wadzę. Im więcej kilogramów, tym większa szansa na to, że rwa kulszowa w ciąży stanie się Twoim problemem.
Warto pamiętać, że nerw kulszowy jest największym nerwem w naszym ciele – rozciąga się od dolnej części pleców, tylną część nóg, łydki sięgając aż do stóp. Gdy coś na niego uciska lub go podrażnia – pojawia się niezwykle uporczywy ból. A w ciąży o takie urazy i podrażnienia niestety znacznie łatwiej.
Rosnąca macica i brzuch ciążowy, przesuwanie się środka ciężkości odcinka lędźwiowego, może powodować dodatkowy ucisk na nerw kulszowy.
Prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości może zwiększyć cukrzyca, otyłość, guzy nowotworowe – które mogą powodować dodatkowy odcisk na nerw, osteoporoza, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa czy dyskopatia.
Rwa kulszowa w ciąży – objawy
Gdy odczuwasz silnie promieniujący ból, który uniemożliwia ci normalne, podstawowe czynności dnia codziennego – bardzo możliwe, że to właśnie ucisk nerwu kulszowego. Jeśli oprócz tego:
- ból mija wraz z zmianą pozycji ciała
- promieniuje do pośladka, tyłu ud, stóp ( czyli tam gdzie nerw kulszowy występuje)
- odczuwasz drętwienie, pieczenie, czasami nawet niedowład kończyn
- odczuwasz generalne osłabienie siły
prawdopodobieństwo jeszcze bardziej rośnie.
Jak poradzić sobie z bólem?
Przede wszystkim, niezbędne jest skonsultowanie się z swoim lekarzem prowadzącym ciążę. Nie musisz być ‘wyłączona z życia’ przez nieznośny ból przez cały okres ciąży!
Zwykle stosuje się specjalne maści przeciwbólowe/przeciwzapalne, choć zdecydowanie najbezpieczniejszym i najbardziej popularnym środkiem przeciwbólowym jest paracetamol. Generalnie – z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa dziecku – lekarz ma ograniczone możliwości w twojej walce z uporczywym bólem.
Dawkowanie paracetamolu – bądź stosowanie jakichkolwiek innych środków – koniecznie musisz skonsultować z swoim lekarzem!
Rwa kulszowa w ciąży – na ratunek… fizjoterapia!
Bardzo popularnym sposobem radzenia sobie z tą przypadłością są specjalne ćwiczenia, mające wzmocnić twoje mięśnie kręgosłupa, brzucha, dna miednicy.
Już po kilku sesjach – czasami nawet po pierwszej – możesz odczuć zbawienny wpływ ćwiczeń na Twoje ciało. Kluczowe jest jednak, dobieranie ćwiczeń z profesjonalistą – i wykonywanie ich pod jego czujnym okiem!
Szukanie ich na własną rękę z youtubem, może nie być dobrym pomysłem -w końcu nie chcesz zrobić krzywy ani sobie -ani dziecku. Ćwiczenia powinny być dobrane specjalnie dla Ciebie – pod Twoje dolegliwości i warunki fizyczne. Fizjoterapeuta zadba też, by ćwiczenia były wykonywane prawidłowo – z pożytkiem dla Ciebie. To co jednemu może pomóc – niekoniecznie może pomóc tobie. Jeśli więc zależy Ci na szybkim ukojeniu bólu, porozmawiaj o Tym z swoim ginekologiem – upewnij się, czy fizjoterapia będzie dobrym pomysłem dla Ciebie i Twojego dziecka podczas Twojego etapu ciąży. Czasami lekarz sam takie ćwiczenia z fizjoterapeutą może Ci zaproponować.
Rwa kulszowa w ciąży – profilaktyka – jak o siebie zadbać?
Skoro wiesz już co problem z rwą kulszową wywołuje, warto wiedzieć jak zadbać o siebie i swoje ciało.
Przede wszystkim – dużo się ruszaj, spaceruj, zadbaj o swój relaks. Może niekoniecznie bierny – dni spędzone na kanapie mogą tu tylko zaszkodzić. Jeśli już leżysz – często zmieniaj pozycje. Jak śpisz lub odpoczywasz – lewy bok jest twoim sprzymierzeńcem. Często stosuje się też pasy uciskowe zakładane pod brzuch, które mają na celu pomóc mięśniom miednicy ( zapytaj o nie swojego lekarza).
Absolutnie pilnuj tego, by nic nie dźwigać! Jeśli potrzebujesz coś ciężkiego podnieść lub przenieść – po prostu poproś o pomoc. Trzymaj się zasady, by nie obciążać swojego organizmu. Często pomagają też masaże relaksacyjne czy basen – zapytaj swojego lekarza prowadzącego ciąże, czy możesz sobie na nie pozwolić.
Wypróżnienie… ma znaczenie!
Bardzo ważne jest, by nie dopuszczać do zaparć – mogą one pogarszać sprawę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zatwardzeniach w ciąży – koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat.
Silne długotrwałe parcie, mogą wpłynąć na nasilenie się objawów i problemów – a rwa kulszowa w ciąży może Ci jeszcze bardziej doskwierać! Zadbaj więc, by w twojej diecie nie brakowało błonnika. Nie powinno być też zaskoczeniem, że powinnaś pić dużo wody.
O ewentualnych problemach z zaparciami, warto porozmawiać też z swoim ginekologiem – może zaproponować np. cenne probiotyki czy czopki.
Treści widoczne w serwisie czywciazymozna.pl nie mają na celu zastąpienia kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Trzeba zaznaczyć, że serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w powyższym Serwisie. Zanim Użytkownik Serwisu zastosuje się Przed do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie powinien bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
fajny art!