Przedszkole publiczne, prywatne, a może Montessori? Plusy i minusy

| |

Rodzice o wyborze przedszkola bardzo często myślą na długo przed tym, zanim dziecko będzie musiało zacząć do niego chodzić. Duży wybór placówek oraz ich rodzaj sprawiają, że podjęcie decyzji co do konkretnego miejsca nie zawsze jest łatwe. Czasami zdarza się, że w tym wymarzonym nie jest dostępna wystarczająca liczba miejsc.

Przedszkole publiczne czy prywatne?

Z pewnością przedszkole publiczne jest najczęściej wybierane. Nie tylko ze względu na kwestie finansowe. Ten rodzaj placówki podlega pod gminę, ma więc ona obowiązek zapewnić odpowiedni rodzaj kadry oraz sprawować kontrolę nad przestrzeganiem odgórnych praw i obowiązków względem dzieci. Decydując się na publiczne przedszkole, w którym często jest więcej chętnych niż miejsc, musimy liczyć się z faktem, że nasza pociecha może się nie dostać do wybranej placówki. Szanse na przyjęcie zwiększają się m.in. gdy placówka znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania i gdy do przedszkola miałoby uczęszczać rodzeństwo. Warto również wziąć pod uwagę, że w publicznych przedszkolach grupy są bardzo często liczniejsze niż w przypadku tych prywatnych czy Montessori.

Prywatne przedszkole daje możliwość jego np. pod kątem prowadzonych zajęć (np. w niektórych placówkach kładzie się większy nacisk na uczenie dzieci języków obcych). Z reguły liczba dzieci w grupie będzie mniejsza, trzeba jednak brać pod uwagę wyższe koszty miesięczne, jakie wiążą się z tym rozwiązaniem.

Przedszkole Montessori – chwilowa moda czy troska o rozwój dziecka?

Na przestrzeni ostatnich lat przedszkola Montessori (ich nazwa pochodzi od nazwiska twórczyni tego sposobu wychowywania – Marii Montessori) zyskały bardzo dużą popularność, stając się konkurencją dla tradycyjnych placówek. Dlaczego zainteresowanie tym nowym typem placówek jest tak duże? W swoim założeniu przedszkole montessori ma wspierać samodzielność, twórczość oraz odpowiedzialność dziecka od najmłodszych lat. Przełoży się to na rozwój społecznego, emocjonalnego oraz intelektualnego postrzegania świata. W takim przedszkolu wszystkie meble oraz sprzęty są dostosowane do rozmiaru dziecka, dzięki czemu może rozwijać ono swoją samodzielność, ponieważ proszenie dorosłego o pomoc nie będzie tak często konieczne.

Podejście do samego procesu nauki również jest nieco inne. Dzieci wykorzystują wszystkie zmysły, by poznawać świat, uczą się poprzez zabawę i doświadczenia, znacznie mniej podczas słuchania,  czytania czy siedzenia. Przy tym to dzieci w dużej mierze decydują o tym, mając wiele możliwości wyboru, czego chcą się uczyć. Metoda Montessori odrzuca kolorowe plastikowe zabawki czy elektroniczne zabawki na rzecz akcesoriów w stonowanych barwach i wykonanych z naturalnych materiałów.

W takich placówkach najczęściej dokonuje się podziału na 6 stref; nauki i natury, kultury i języka, życia codziennego, rozwoju zmysłów oraz matematyki. Ma to pomóc dzieciom na uporządkowany proces przyswajania wiedzy i zachęcić do ciekawości świata. W myśl nauczania metodą Montessori dziecko otrzymuje bardzo wiele swobody, brak jest również systemu nagród i kar, czy ocen. Takie nauczanie wiąże się również z wysokimi kosztami, warto jednak rozważyć przy wyborze placówki dla naszych dzieci wszystkie wady i zalety, by wybrać możliwie najlepiej i przede wszystkim w zgodzie z samym sobą.

 

Artykuł sponsorowany

Poprzednie

Obóz narciarski 2024 – czy wyjazd na Chopok się opłaca?

Jak przygotować wyprawkę dla noworodka?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x