Plama mongolska u dzieci – wszystko co trzeba wiedzieć

| |

Plama mongolska przypomina siniaka u noworodków ze względu na swój fioletowy kolor. Jej wielkość, która może przekraczać 10 cm, może być powodem do niepokoju dla rodziców. Plamka ta jest jednak tylko nadmiarem pigmentacji w jednej z warstw skóry w czasie ciąży. Nie jest to choroba ani powikłanie zdrowotne, lecz po prostu normalna cecha fizyczna, która nie jest trwała, dlatego zwykle z czasem zanika. 

Charakterystyka atypowej plamistości mongolskiej.

Ważne jest, aby poznać cechy charakterystyczne tej mongolskiej plamki, aby wykluczyć, że różni się ona od innych nieregularnych plamek u dzieci i jest wrodzoną melanozą skórną.

  1. Główną cechą charakterystyczną jest jego kolor — może być niebieski, fioletowy, brązowy lub zielonkawoniebieski. 
  2. Może być równa, mniejsza lub nawet większa niż 11 cm średnicy na ciele noworodka, przy czym ten rozmiar może objąć dużą część ciała. 
  3. Może być zlokalizowany na dowolnej części ciała, np. na pośladkach, gdzie występuje najczęściej. 

Czy u niemowląt często występuje plama mongolska?

Występowanie takich plam u noworodków jest całkowicie normalne, ponieważ w wielu przypadkach nie są one natychmiast usuwane. Pediatra (z niewielką wiedzą i doświadczeniem) może pomylić to z molestowaniem dziecka.

Czy plama mongolska u niemowlaka może być niebezpieczna?

Stan ten jest całkowicie łagodny, nie zagraża życiu ani zdrowiu dziecka. Jest to normalna i bynajmniej nie groźna, najczęściej dziedziczna cecha mieszkańców Azji. Jest to spowodowane nadmiarem melanocytów, które pigmentują skórę w czasie ciąży.  Wiadomo również, że melanocyty są niezbędne i mają za zadanie nadać oczom dziecka ostateczny kolor. 

W jakich miejscach na ciele pojawiają się plamy mongolskie?

Części ciała, na których pojawia się ta nietypowa mongolska plamka u noworodków, mogą być plecy, stopy, ramiona lub pośladki. W przypadku tych małych noworodków, jeśli plamka ta występuje w innym miejscu, jest to zawsze normalne. 

fioletowe-plamki-mongolskie-u-dzieci-zdjecia

Kiedy plamka mongolska zwykle pojawia się i znika u dzieci?

W końcu czas będzie odpowiedzialny za naturalne usunięcie tej mongolskiej plamki z ciała dziecka. Znika po kilku miesiącach, a nawet zdarzają się osoby, które mają tę plamkę w wieku dojrzałym. Stan ten nie powoduje żadnego dyskomfortu ani objawów, jest to po prostu błąd na skórze.

Plama mongolska – główne przyczyny występowania u noworodka

Ta plamka u noworodków, zwana plamką mongolską lub baby spot, jest wynikiem działania melanocytów, które są odpowiedzialne za magazynowanie melaniny. Nadaje ona skórze barwę, dlatego we wczesnej ciąży w jednym z narządów odpowiedzialnych za tworzenie melaniny występuje jej nadmiar w niektórych częściach skóry. Jest to tzw. grzebień neuralny. Ta wrodzona melanocytoza skórna może być zauważona po urodzeniu lub rozwinąć się w pierwszym tygodniu. Prawdopodobnie będzie się ona powiększać nawet w pierwszych latach życia dziecka, ale stopniowo będzie zanikać.

Jak rozpoznać atypową plamistość mongolską u dziecka?

Kiedy sprawdzasz swojego noworodka, plamka mongolska przykuje Twoją uwagę. Będzie wyglądać bardzo wyraźnie i prawdopodobnie przestraszy Cię, ponieważ przypomina siniaka. U niektórych dzieci jest on bardziej fioletowy niż zielony, u innych może być brązowy lub stanowić mieszankę wszystkich tych kolorów. Wygląda to tak, jakby w tym miejscu znajdował się skrzep krwi. Jest to zupełnie normalne i dalekie od jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. Naukowcy badają, czy plama mongolska ma związek z genetyką, ponieważ w kilku pokoleniach pojawiała się w tych samych miejscach i tej samej wielkości. 

Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, gdy zauważy się nietypowe plamy mongolskie, jest zachowanie spokoju i czekanie na upływ czasu. Nie trzeba nic robić, a jeśli masz wątpliwości, możesz skonsultować się z pediatrą, który może zweryfikować Twoje obserwacje.

Poprzednie

Kukurydza w ciąży

Jak dbać o siebie w trakcie ciąży?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x