Plama mongolska przypomina siniaka u noworodków ze względu na swój fioletowy kolor. Jej wielkość, która może przekraczać 10 cm, może być powodem do niepokoju dla rodziców. Plamka ta jest jednak tylko nadmiarem pigmentacji w jednej z warstw skóry w czasie ciąży. Nie jest to choroba ani powikłanie zdrowotne, lecz po prostu normalna cecha fizyczna, która nie jest trwała, dlatego zwykle z czasem zanika.
Spis treści
Charakterystyka atypowej plamistości mongolskiej.
Ważne jest, aby poznać cechy charakterystyczne tej mongolskiej plamki, aby wykluczyć, że różni się ona od innych nieregularnych plamek u dzieci i jest wrodzoną melanozą skórną.
- Główną cechą charakterystyczną jest jego kolor — może być niebieski, fioletowy, brązowy lub zielonkawoniebieski.
- Może być równa, mniejsza lub nawet większa niż 11 cm średnicy na ciele noworodka, przy czym ten rozmiar może objąć dużą część ciała.
- Może być zlokalizowany na dowolnej części ciała, np. na pośladkach, gdzie występuje najczęściej.
Czy u niemowląt często występuje plama mongolska?
Występowanie takich plam u noworodków jest całkowicie normalne, ponieważ w wielu przypadkach nie są one natychmiast usuwane. Pediatra (z niewielką wiedzą i doświadczeniem) może pomylić to z molestowaniem dziecka.
Czy plama mongolska u niemowlaka może być niebezpieczna?
Stan ten jest całkowicie łagodny, nie zagraża życiu ani zdrowiu dziecka. Jest to normalna i bynajmniej nie groźna, najczęściej dziedziczna cecha mieszkańców Azji. Jest to spowodowane nadmiarem melanocytów, które pigmentują skórę w czasie ciąży. Wiadomo również, że melanocyty są niezbędne i mają za zadanie nadać oczom dziecka ostateczny kolor.
W jakich miejscach na ciele pojawiają się plamy mongolskie?
Części ciała, na których pojawia się ta nietypowa mongolska plamka u noworodków, mogą być plecy, stopy, ramiona lub pośladki. W przypadku tych małych noworodków, jeśli plamka ta występuje w innym miejscu, jest to zawsze normalne.
Kiedy plamka mongolska zwykle pojawia się i znika u dzieci?
W końcu czas będzie odpowiedzialny za naturalne usunięcie tej mongolskiej plamki z ciała dziecka. Znika po kilku miesiącach, a nawet zdarzają się osoby, które mają tę plamkę w wieku dojrzałym. Stan ten nie powoduje żadnego dyskomfortu ani objawów, jest to po prostu błąd na skórze.
Plama mongolska – główne przyczyny występowania u noworodka
Ta plamka u noworodków, zwana plamką mongolską lub baby spot, jest wynikiem działania melanocytów, które są odpowiedzialne za magazynowanie melaniny. Nadaje ona skórze barwę, dlatego we wczesnej ciąży w jednym z narządów odpowiedzialnych za tworzenie melaniny występuje jej nadmiar w niektórych częściach skóry. Jest to tzw. grzebień neuralny. Ta wrodzona melanocytoza skórna może być zauważona po urodzeniu lub rozwinąć się w pierwszym tygodniu. Prawdopodobnie będzie się ona powiększać nawet w pierwszych latach życia dziecka, ale stopniowo będzie zanikać.
Jak rozpoznać atypową plamistość mongolską u dziecka?
Kiedy sprawdzasz swojego noworodka, plamka mongolska przykuje Twoją uwagę. Będzie wyglądać bardzo wyraźnie i prawdopodobnie przestraszy Cię, ponieważ przypomina siniaka. U niektórych dzieci jest on bardziej fioletowy niż zielony, u innych może być brązowy lub stanowić mieszankę wszystkich tych kolorów. Wygląda to tak, jakby w tym miejscu znajdował się skrzep krwi. Jest to zupełnie normalne i dalekie od jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. Naukowcy badają, czy plama mongolska ma związek z genetyką, ponieważ w kilku pokoleniach pojawiała się w tych samych miejscach i tej samej wielkości.
Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, gdy zauważy się nietypowe plamy mongolskie, jest zachowanie spokoju i czekanie na upływ czasu. Nie trzeba nic robić, a jeśli masz wątpliwości, możesz skonsultować się z pediatrą, który może zweryfikować Twoje obserwacje.