Pieluszkowe zapalenie skóry – co na odparzenia u maluszka?

| |

Pieluszkowe odparzania to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą zmagają się rodzice niemowląt. W takim przypadku skóra dziecka jest nie tylko podrażniona, ale również mocno zaczerwieniona, co powoduje bardzo duży dyskomfort malucha, przez co staje się on niespokojny, a nawet płaczliwy. Skąd się bierze pieluszkowe zapalenie skóry? Jak można sobie z nim skutecznie poradzić?

Jakie są przyczyny powstawania pieluszkowego zapalenia skóry? 

U niemowląt i noworodków skóra nie jest jeszcze dojrzała, a co za tym idzie, jest znacznie bardziej narażona na uszkodzenia, między innymi odparzenia. Do ich powstania u najmłodszych przyczynia się przede wszystkim:

  • tarcie ubranka o skórę,
  • nadmierna potliwość,
  • niewłaściwa higiena,
  • uszkodzenie skóry w miejscu przylegania pieluszki do ciała,
  • zbyt długi kontakt skóry z moczem i kałem,
  • wrażliwość skóry na działanie środków chemicznych znajdujących się w pieluszkach lub kosmetykach do pielęgnacji.

Skóra niemowląt i noworodków jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia. Nawet krótkotrwałe działanie wyżej wymienionych czynników może spowodować odparzenia, które są bolesne i niekomfortowe dla malucha.

Jakie są objawy pieluszkowego zapalenia skóry? 

Pieluszkowe zapalenie skóry można bardzo łatwo zdiagnozować. Najbardziej charakterystycznym objawem takiego stanu jest zaczerwienienie skóry, tzw. rumień pieluszkowy. Należy wiedzieć, że jest to faza początkowa odparzenia. Jeśli opiekun zareaguje tu w sposób prawidłowy (np. zastosuje odpowiedni krem na odparzenia dla dzieci), wówczas jest duża szansa na to, że stan skóry nie ulegnie pogorszeniu, a objawy ustąpią znacznie szybciej.

Jeżeli na początku nie zostanie zastosowany krem na odparzenia dla dzieci, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że odparzenie się powiększy, dojdzie do lekkiego obrzęku, pojawią się krostki i pęcherzyki, może również pojawić się nadżerka oraz zakażenie bakteryjne lub grzybiczne. Przy zakażeniu niezbędna będzie pomoc farmakologiczna.

Jak wygląda leczenie pieluszkowego zapalenia skóry? 

Jest wiele sposobów leczenia pieluszkowego zapalenia skóry. To która metoda zostanie zastosowana, zależy przede wszystkim od przyczyny powstania problemu. Należy jednak pamiętać o tym, że zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie środków zapobiegawczych, aby nie wystąpiło u dziecka pieluszkowe zapalenie skóry. Jednym z nich jest używanie odpowiedniego kremu na odparzenia – najlepiej sprawdzi się tu Sudocrem, który stosowany zgodnie z zaleceniami producenta odznacza się wysoką skutecznością ochronie dziecka przed oparzeniami.

Jeżeli dojdzie do zakażenia bakteryjnego lub grzybicznego czy alergii skórnej, w takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem i leczenie środkami farmakologicznymi.

Dlaczego Sudocrem na odparzenia to najlepsze rozwiązanie chroniące dziecko przez pieluszkowym zapaleniem skóry? 

Pieluszkowe zapalenie skóry nawet w swojej lekkiej formie powoduje poważny dyskomfort u malucha. Nawet jeżeli objawy nie są nasilone, nie należy ich bagatelizować, ponieważ stan delikatnej dziecięcej skóry może pogorszyć się z dnia na dzień. Aby do tego nie doszło, przyda się odpowiedni krem. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla malucha będzie Sudocrem na odparzenia.

Dlaczego warto wybrać Sudocrem? Przede wszystkim ze względu na obecność tlenku cynku, o działaniu:

  • osuszającym,
  • przeciwzapalnym,
  • przeciwświądowym,
  • antyseptycznym,
  • ściągającym.

Sudocrem na odparzenia daje odczuwalne efekty i przynosi ulgę już po pierwszym zastosowaniu.

Warto również, zaznaczyć, że tlenek cynku został bardzo dokładnie przebadany jako środek wspomagający leczenie pieluszkowego zapalenie skóry. Jego stosowanie jest z całą pewnością skuteczne, ale również i bezpieczne, nawet u najmłodszych dzieci.

Jak stosować maść na odparzenia Sudocrem? 

Stosowanie Sudocremu jest bardzo proste. Należy pamiętać o tym, by krem stosować na oczyszczoną skórę. Preparat należy zaaplikować na zaczerwienione miejsce (wystarczy cienka warstwa) i założyć suchą pieluszkę. Czynność powinna być powtarzana przy każdej jej zmianie.

Pieluszkowe zapalenie skóry – czy można mu zapobiec? 

Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo nieprzyjemna dla dziecka dolegliwość, dlatego należy zrobić wszystko, by zapobiec jej powstawaniu. Przede wszystkim po każde zmianie pieluszki należy aplikować na skórę odpowiedni krem. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że pieluszki powinny być zmieniane odpowiednio często. Bardzo ważne jest także każdorazowe oczyszczenie pupy przed nałożeniem nowej, suchej pieluchy. Warto również zadbać o jak najczęstsze wietrzenie skóry w okolicy pieluszkowej.

Poprzednie

Dlaczego powinnaś ćwiczyć mięśnie Kegla? Odpowiadamy!

Fohow Oral Liquid – skuteczne wsparcie w profilaktyce i terapii chorób cywilizacyjnych

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x