Moczenie nocne u dzieci

| |

Czy wiesz, że przyczyna moczenia łóżka przez dziecko może być psychologiczna? Podczas gdy te nocne wypadki zwykle występują u dzieci już w wieku trzech lat, u starszych dzieci nie jest to uważane za normalne. W rzeczywistości, gdy dziecko nadal moczy się w łóżku podczas snu po ukończeniu trzeciego roku życia, jest to enureza nocna. Sporadyczny wypadek nocny u małych dzieci nie jest zwykle powodem do niepokoju. Jeśli jednak mówimy o nawracających epizodach u dzieci w wieku 4 lat, 7 lat lub starszych, to może to być moczenie nocne u dzieci i trzeba znaleźć jego przyczynę. Lekarze podkreślają, że moczenie nocne nie jest chorobą, ale dość powszechnym objawem. W kilku badaniach psychologicznych znaleziono przyczyny, które powodują moczenie się dziecka w łóżku.

Moczenie nocne u dzieci – co to?

Nocna enureza to utrata nocnej kontroli nad pęcherzem lub mimowolne oddawanie moczu bez wyraźnej przyczyny i na etapie, kiedy można oczekiwać, że kontrola nad pęcherzem zostanie ustalona. Dotyczy wielu dzieci w wieku szkolnym, a nawet niektórych nastolatków. Nie jest to poważny problem zdrowotny i dzieci zazwyczaj z niego wyrastają. Mimo to, osłabienie pęcherza może być niekomfortowe zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Większość dzieci uczy się kontrolować swój pęcherz lub jelita w wieku od 2 do 4 lat, każde zgodnie ze swoim indywidualnym procesem dojrzewania. W wielu przypadkach nocna kontrola pęcherza i jelit może utrzymywać się przez miesiące lub lata po tym, jak dziecko skonsolidowało kontrolę w ciągu dnia.

Moczenie nocne u dzieci – rodzaje enurezy

Enureza pierwotna

Dziecko, które nigdy nie miało kontroli nad pęcherzem w nocy i zawsze moczyło łóżko.

Wtórna enureza

Dziecko, które miało kontrolę nad pęcherzem w nocy przez okres co najmniej 6 miesięcy, ale ją straciło i teraz znowu moczy łóżko.

Znacznie częściej występuje enureza pierwotna, natomiast enureza wtórna u starszych dzieci lub młodzieży powinna być oceniona przez lekarza. Nietrzymanie moczu u nich może być oznaką infekcji dróg moczowych lub innych problemów zdrowotnych, schorzeń neurologicznych (związanych z mózgiem), stresu lub innych powikłań.

Przyczyny moczenia u dzieci

Dysfunkcja neurologiczna

W wielu przypadkach dzieci z nocną enurezą mają współistniejące zaburzenia neurologiczne, takie jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), opóźniony rozwój języka i chodzenia oraz enkopresja (powtarzające się oddawanie stolca w nieodpowiednich miejscach, mimowolne lub celowe, u dziecka powyżej czwartego roku życia).

Czynnik hormonalny

W normalnym funkcjonowaniu, w nocy wzrasta produkcja hormonu antydiuretycznego, który pomaga zapobiec chęci pójścia do toalety podczas snu. Nie stwierdzono jednak tego u dzieci z nocną enurezą, utrudniającą trzymanie moczu w nocy.

Czynniki związane ze snem

Badania zdają się wskazywać, że dzieci z enurezą często osiągają tak głębokie momenty snu, że niemożliwe jest u nich naprzemienne przechodzenie między tymi i bardziej płytkimi stanami, przez co nie są w stanie odbierać sygnałów swojego organizmu o potrzebie opróżnienia pęcherza lub zatrzymania moczu.

Choroby organiczne układu moczowego

Według najnowszych badań, mniej niż 1% dzieci dotkniętych enurezą ma jakąś formę organicznej choroby układu moczowego. Wykazano jednak, że infekcje dróg moczowych mogą być przyczyną enurezy.

Czynniki psychologiczne

Niekiedy enurezę nocną przypisuje się somatycznej manifestacji zaburzeń psychicznych lub emocjonalnych u dzieci, jako wyraz ich dyskomfortu, stresu lub niezadowolenia z jakiegoś wydarzenia. Wydarzenia, które uznano za możliwe czynniki sprawcze enurezy u dzieci to między innymi to:

  • separacja od rodziców,
  • nadmierna dyscyplina,
  • stres w środowisku rodzinnym lub szkolnym,
  • śmierć lub choroba bliskich osób.

Domowe sposoby na moczenie nocne u dzieci

Istnieją różne sposoby leczenia nocnej enurezy u dzieci, w zależności od przyczyny i konkretnego dziecka. Istnieje możliwość leczenia behawioralnego, z wykorzystaniem systemu alarmowego, który warunkuje wstrzymanie moczu przez dziecko po usłyszeniu alarmu, a także opcja leczenia farmakologicznego, które jest zalecane tylko w wyjątkowych przypadkach, ponieważ ma tendencję do skutków ubocznych.

Do domowych sposobów leczenia można zaliczyć:

  • sok żurawinowy,
  • orzechy przed snem,
  • żucie kory cynamonowej raz dziennie,
  • masaż podbrzusza,
  • łyżka miodu przed snem.

Co zrobić, by dzieci nie moczyły się w łóżku?

Jeśli Twoje dziecko cierpi na nocną enurezę, powinnaś towarzyszyć mu w spokojny i pełen szacunku sposób. Ważne jest, aby przekazać, że jest to sytuacja, którą pokona, gdy będzie gotowe i że bez pośpiechu i nacisku będziemy podejmować kroki w kierunku rozwiązania problemu.

Oprócz zapewnienia mu spokoju i zrozumienia, jakiego potrzebuje dziecko, które ma takie nocne wypadki, warto także:

  • nie podawać dziecku płynów przed pójściem spać,
  • budować nawyk chodzenia do toalety przed pójściem spać,
  • unikania dawania kar.

Jeśli maluch zmoczy łóżko, reaguj i działaj spokojnie, unikaj obwiniania go. Pomóż mu się przebrać i pozwól mu dalej odpoczywać. Pamiętaj, że w celu promowania kontroli moczenia nocnego u dzieci nie należy ich karać ani na dziecko krzyczeć. Moczenie nocne w nocy jest często zupełnie mimowolnym aktem, który bywa przeżywany z poczuciem winy i wstydu.

Podsumowanie – moczenie nocne u dzieci

Te wskazówki mogą pomóc Ci, jeśli Twoje dziecko moczy łóżko i jest wystarczająco dorosłe, aby przestać. W każdym razie, aby postawić diagnozę i dowiedzieć się, co jest przyczyną moczenia nocnego dziecka, należy skonsultować się z pediatrą. To właśnie specjalista jest w stanie zalecić najlepsze leczenie, zgodne z potrzebami każdego dziecka.

Poprzednie

Wózek spacerowy – 5 elementów na które warto zwrócić uwagę przed zakupem

Ból pleców u dziecka

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x