Mleko kokosowe w ciąży może być stosowane nie tylko z powodu walorów smakowych. Ten produkt cieszy się popularnością dzięki jego zdrowotnym właściwościom, ale też ze względu na uniwersalność jego zastosowania – czy to deserów, sosów, zup, czy innych potraw. Jakie jeszcze tajemnice w sobie skrywa i co powinny o nim wiedzieć Panie przy nadziei?
Spis treści
Mleczko kokosowe a woda kokosowa
Trzeba zaznaczyć, że są to dwa różne napoje. Mleko kokosowe pochodzi z miąższu orzecha kokosowego i jest o wiele bardziej kaloryczne oraz gęstsze. Z kolei woda kokosowa jest rzadką cieczą znajdującą się wewnątrz niedojrzałego kokosa. Zawiera dużą ilość potasu i doskonale nawadnia. Wodę kokosową można pić bezpośrednio z kokosa. Natomiast mleko kokosowe powstaje w wyniku ekstrakcji tłuszczu z miąższu kokosa. Stąd ich właściwości odżywcze, smak i konsystencja różnią się od siebie.
Czy można pić mleko kokosowe w ciąży?
Będąc przy nadziei, śmiało można pić mleko kokosowe, pod warunkiem, że nie zastępuje ono wody. Można go używać także podczas gotowania dodając do różnych potraw. Należy jednak pamiętać, że jego zawartość tłuszczu jest wyższa w porównaniu do innych rodzajów mleka, dlatego warto stosować je z umiarem. Z tym produktem uważać muszą natomiast kobiety, które mają cukrzycę ciążową. W takim wypadku należy ograniczyć spożycie zgodnie z zaleceniami lekarza i poziomem glukozy.
Czy mleko kokosowe jest bezpieczne?
Oczywiście bardzo ważne w okresie ciąży jest unikanie produktów mlecznych, które nie są pasteryzowane. Surowy, nieprzetworzony kokos wpływa na rozwój salmonelli oraz innych bakterii występujących w skażonej glebie. Na szczęście, firmy komercyjne oferujące ten produkt, poddają miąższ kokosa kąpieli wodnej w temperaturze 80 stopni przez ok. 10 min w celu skutecznego pozbycia się bakterii. Zatem mleko kokosowe dostępne w sklepach, czy to w kartonikach, czy w puszkach jest pasteryzowane lub sterylizowane, a więc bezpieczne do spożycia.
Domowe lub świeże mleko kokosowe a ciąża
Świeżo zrobione mleko kokosowe najlepiej wypić od razu jako że nie nie zostało poddane ani pasteryzacji ani obróbce cieplnej. Orzechy kokosa są sterylne w momencie ich otwarcia, a więc jedynym rodzajem niepasteryzowanego mleka kokosowego, które nie zagraża kobiecie w ciąży jest właśnie świeże i wypite zaraz po jego wytworzeniu.
Przepis na taki napój jest prosty. Wystarczy zmieszać wiórki kokosowe z wrzącą wodą w stosunku 2:1, czyli np. 2 szklanki rozdrobnionego kokosu na 4 szklanki wody, następnie wszystko zmiksować 2 min, przesączyć przez gazę, aby został jedynie biały płyn i gotowe!
Mleczko kokosowe – co w nim znajdziemy?
Nie można nie wspomnieć o tych wszystkich mikro- i makroelementach, które skrywa w sobie mleko kokosowe. Można w nich znaleźć kwas foliowy, aminokwasy, błonnik, zdrowe tłuszcze, przeciwutleniacze, ale to nie koniec listy. Ten produkt jest świetnym źródłem żelaza, witamin z grupy B, wapnia, potasu, magnezu i fosforu.
Mleko kokosowe w ciąży – jakie są korzyści z jego picia?
Jedną z najczęściej wymienianych korzyści jest ta, że mleko kokosowe jest bogate w żelazo, które może pomóc w zapobieganiu anemii. Ten produkt słynie też z dobrych tłuszczów, które pomagają w rozwoju płodu. Dodatkowo mleczko kokosowe zawiera kwas laurynowy, który jest pomocny w procesie produkcji mleka i pomaga w laktacji.
Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka potencjalnych infekcji. Kolejnymi korzyściami z jego stosowania jest obniżenie apetytu i pozytywny wpływ na poziom cholesterolu. Warto wspomnieć, że kokos łagodzi dolegliwości związane ze zgagą i nudnościami. Ponadto mleko kokosowe poprawia perystaltykę jelit i wspomaga pracę układu pokarmowego.
Mleko kokosowe w ciąży – gdzie można je stosować?
Śmiało można go używać w potrawach azjatyckich, ale nie tylko. Doskonale łagodzi smak ostrych potraw, zagęszcza sosy i zupy oraz nadaje im kremową, delikatną konsystencję. Mleko kokosowe sprawdzi się także jako zamiennik tradycyjnego mleka w naleśnikach lub innych wypiekach. Świetnie pasuje do koktajli, czy też owsianki. A gdy się je ubije, powstanie “wegańska śmietanka”, która zastosowanie może znaleźć w tortach, ciastach, czy innych deserach. Zatem mleko kokosowe w czasie ciąży może być świetnym i w dodatku zdrowym urozmaiceniem wielu potraw.
ja polecam 😉