Gdy nie można stosować środków farmakologicznych, na pomoc przychodzą staromodne metody, do których uciekały się nasze babki i prababki – ziółka. Przykładowo melisa w ciąży może być wybawieniem dla pań, które mają problemy z zaśnięciem oraz tych, które odczuwają niepokój i szukają sposobu, żeby się zrelaksować. Ale nie tylko! Jakie jeszcze tajemnice skrywa i czy jej stosowanie jest bezpieczne – o tym doczytasz poniżej.
Spis treści
Melisa w ciąży – właściwości
Melisa znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej od tysięcy lat nie tylko ze względu na dużą zawartość wit. C i soli mineralnych. Eksperci zalecają melisę lekarską ze względu na jej pozytywny wpływ na wiele aspektów i łagodzenie wielu przypadłości, z którymi muszą się mierzyć brzuchatki. Wśród właściwości melisy należy wymienić:
- działanie moczopędne – dzięki czemu oczyszcza organizm,
- działanie uspokajające i wyciszające – łagodzi strudzone nerwy i pomaga zasnąć,
- łagodzenie mdłości i wymiotów,
- łagodzenie dolegliwości żołądkowych (np. przy niestrawnościach),
- działanie przeciwskurczowe,
- właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne,
- pomoc w zwalczeniu przeziębienia, dzięki dużej zawartości witaminy C,
- złagodzenie bólów głowy i uczucia dyskomfortu podczas migreny, co jest szczególnie istotne, ponieważ Panie przy nadziei powinny unikać środków farmakologicznych,
- zmniejszenie napięcia mięśni,
- nieznacznie obniżenie ciśnienia krwi i regulację rytmu serca.
Czy melisa szkodzi kobiecie w ciąży lub płodowi?
Obecnie nie istnieją przeciwwskazania do spożywania melisy przez kobiety w ciąży. Nie istnieją także doniesienia wskazujące na poronny charakter tego zioła. Jednakże ze względu na brak szczegółowych badań na ten temat i ewentualnych skutków ubocznych, zaleca się zachowanie umiaru i ostrożności. Picie melisy w standardowych ilościach powinno być bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
Ile razy dziennie można pić melisę w ciąży?
Przyszła mama powinna szczególnie uważać na przyjmowane płyny. W stanie błogosławionym nie wolno nadużywać żadnych ziół. Dlatego zaleca się ich zamienne stosowanie, umiar w ich piciu i spożywanie naparów ziołowych jedynie w przypadkach, gdy ich działanie jest rzeczywiście potrzebne w danej chwili. Melisę lekarską zaleca się pić raz na jakiś czas, w ilości jednego kubka dziennie.
Melisa a pierwszy i trzeci trymestr ciąży
Zwłaszcza kobiety w pierwszym trymestrze ciąży docenią jej drogocenny wpływ, ponieważ melisa łagodzi dolegliwości żołądkowe i mdłości które pojawiają się właśnie w tym okresie. Z kolei w trzecim trymestrze należy bardziej uważać z herbatkami z tego zioła, gdyż ze względu na zdolności uspokajające, może zahamować akcję porodową. Najlepiej więc na ostatniej prostej całkiem zrezygnować z tego naparu.
Melisa lekarska – w jakiej formie?
Klasyczną formą spożywania tego zioła są napary. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość ziół i spożywać je w postaci suszu ze sproszkowanych liści we właściwych proporcjach. Melisę można używać także w kuchni do doprawiania sałatek, zup i innych potraw. Z pewnością zaostrzy smak niejednego dania. Ponadto czasem tworzy się z niej syrop, który można dodać do wody lub herbaty oraz okład pomocny przy opuchliznach, ugryzieniach komarów, oparzeniach czy otarciach.
Ostatnimi czasy można dorwać także melisę lekarską w tabletkach. Jednak bezpieczeństwo zażywania preparatów ziołowych w tym stanie jest dyskusyjne ze względu na niewiele rzetelnych informacji o wpływie tego zioła na Panie w ciąży oraz na płód. Ponadto melisa w tabletkach może zawierać inne substancje, które mogą być groźne dla przyszłej mamy. Nie zaleca się zatem przyjmowania melisy w tabletkach ani w formie wyciągu, ponieważ istnieje ryzyko przekroczenia bezpiecznej dawki.
Warto robić sobie różnorodne napary i herbatki w ciąży, żeby wspomóc organizm