Młody i zdrowy wygląd skóry to cel pielęgnacji praktycznie każdej kobiety. Do najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych składników przeciwstarzeniowych należy retinol. Ze względu na właściwości odmładzające znalazł on zastosowanie w kremach przeciwzmarszczkowych i nie tylko. Dowiedz się czym polega fenomen retinolu oraz jak stosować go prawidłowo.
Spis treści
Retinol – co to takiego?
Mimo że wiele osób słyszało o retinolu, nie każdy zdaje sobie sprawę co kryje się pod tym pojęciem. Retinol to związek monoaromatyczny będący podstawową formą witaminy A, która do organizmu dostarczana w postaci prowitaminy, czyli beta-karotenu. Zbawienny wpływ na cerę to tylko jedna z zalet witaminy A. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, prawidłowy przebieg procesów odpornościowych, syntezę hormonów steroidowych oraz podział komórek w organizmie.
Właściwości retinolu w kosmetykach
Badania wykazały, że retinol znakomicie sprawdza się w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Działanie retinolu poprawia odnowę komórek naskórka oraz pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Właśnie dzięki tym właściwościom skóra zyskuje pożądaną jędrność, miękkość i jest bardziej rozświetlona. Oprócz tego składnik ten wykazuje właściwości naprawcze podczas oparzeń słonecznych naskórka, w trakcie odbudowy jego struktury. Dzięki regulacji pracy gruczołów łojowych, z działań retinolu skorzystać mogą również osoby borykające się z tłustą cerą i nawracającym trądzikiem.
Kosmetyki z retinolem – jak stosować?
Stosowanie retinolu wymaga wiedzy na tego składnika. Zaleca się, aby stosować retinol naprzemiennie z kremami nawilżająco-łagodzącymi. Takie działanie pozwala ukoić podrażnioną skórę oraz wzmocnić barierę hydrolipidową. Kremy z retinolem są jednym z najczęściej wybieranych kosmetyków na zmarszczki, jednak przy ich stosowaniu warto pamiętać o właściwej pielęgnacji. Podczas ich regularnego używania, należy pamiętać o jak najlepszym i częstszym nawilżeniu skóry.
Jeśli posiadasz skórę wrażliwą, zalecane jest stosowanie kosmetyków z łagodnymi estrami retinolu. Pozwolą one zapobiec podrażnieniom skóry. Jeśli chodzi o czas, retinol najlepiej stosować na noc, ze względu na właściwości fotouczulające. Natomiast w dzień powinno się stosować krem z wysokim filtrem.
Retinol na twarz – jakie daje efekty?
Preparaty z retinolem dają widoczne efekty już po 3 miesiącach stosowania. Systematyczna kuracja pozwala w pełni wykorzystać ich wszechstronne działanie.
Efekty stosowania retinolu:
- spłycenie głębokich i utrwalonych zmarszczek,
- wyrównanie struktury naskórka,
- rozjaśnienie przebarwień naskórka,
- lepsze nawilżenie i elastyczność skóry,
- zwiększenie jędrności skóry.
Retinol – przeciwwskazania
Stosując retinol musisz liczyć się ze skutkami ubocznymi. Do niepożądanych skutków stosowania kosmetyków z retinolem należą zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Z tego względu związek często występuje w olejach w postaci tłuszczu. Do mniej popularnych skutków ubocznych należy swędzenie skóry, nadmierne wysuszenie skóry oraz błon śluzowych, zwiększona wrażliwość skóry, wysypki skórne oraz potliwość.
Retinol w ciąży
Nie zaleca się stosowania kosmetyków z retinolem podczas ciąży i karmienia piersią. Może to prowadzić do wad rozwojowych płodu. Alternatywnym kosmetykiem są kremy z bakuchiolem, czyli roślinnym retinolem. Składnik ten nie wykazuje działania teratogennego i nie działa drażniąco, dlatego poleca się go przyszłym mamom oraz kobietom karmiącym.
Z czym nie łączyć retinolu?
Warto wiedzieć, że retinolu nie należy łączyć z kwasami oraz witaminą C w formie kwasu askorbinowego. Te substancje wzajemnie się destabilizują, czego dowodzi wykres PH obu związków chemicznych. Także niacynamid w połączeniu z retinolem może wywołać skutki uboczne. Aby uniknąć problemów, stosowanie retinolu warto skonsultować z dermatologiem.
Artykuł na podstawie źródła: Cosibella.pl