Klatka piersiowa lejkowata (szewska) i kurza u dziecka

| |

Jeśli niepokoi Cię wygląd klatki piersiowej Twojego dziecka i masz podejrzenie, że może być tzw. klatka szewska – zapraszamy do artykułu poniżej. Dowiesz się z niego jak wygląda klatka piersiowa lejkowata u dziecka, jakie są przyczyny jej powstania oraz jak wygląda leczenie.

Na czym polegają te wady?

Wady rozwojowe klatki piersiowej to szeroka grupa nieprawidłowości dotyczących kształtu i funkcji klatki piersiowej. Najczęściej spotykane to:

  • klatka piersiowa lejkowata — jeśli jest zapadnięta,
  • klatka piersiowa kurza — jeśli mostek jest wybrzuszony na zewnątrz.

Do przyczyn tych wad rozwojowych można zaliczyć choroby o podłożu genetycznym (zespoły związane z innymi wadami rozwojowymi). Jednak innymi przyczynami mogą być wady wrodzone o nieznanej przyczynie lub problemy rozwojowe. Chociaż często mówi się, że położenie mostka jest tym, co definiuje te wady, to w rzeczywistości to deformacje żeber decydują o rodzaju anomalii u tych pacjentów.

Przyczyny powstawania tych wad

Przyczyny klatki szewskiej można podzielić na dwie grupy:

  • wady wrodzone – dzieci, które urodziły się z takimi problemami lub które ujawniły się w ciągu kilku miesięcy po urodzeniu.
  • wady rozwojowe – dzieci, u których wraz z okresem dojrzewania pojawiają się anomalie w kształcie i/lub funkcji klatki piersiowej, których wcześniej nie miały. Czasami te wady rozwijają się w szybkim tempie.

Objawy deformacji klatki piersiowej lejkowatej lub kurzej

W łagodnych przypadkach jest to po prostu estetyczna zmiana kształtu klatki piersiowej. Jednak ciężkie przypadki mogą prowadzić do zmian w sercu, a niektóre zespoły chorobowe wiążą się także z innymi wadami rozwojowymi. Dlatego tak ważna jest wczesna ocena wrodzonych przypadków. Nierzadko zdarza się, że w jednej rodzinie występuje kilka przypadków. W przypadku klatki piersiowej lejkowatej zagłębienie mostka może uciskać serce, zmniejszając wielkość komór serca. W tym przypadku, dzieci mogą mieć nieco podwyższoną częstość akcji serca. Na poziomie oddechowym dzieci te cierpią z powodu “oddychania paradoksalnego”. Polega to na tym, że podczas wdechu klatka piersiowa jest wciśnięta, co zmniejsza pojemność płuc. W rezultacie może u nich występować nietolerancja wysiłkowa (brak tchu podczas uprawiania sportu). Może to być pierwszy symptom tych wad.

Kiedy mamy do czynienia z klatką piersiową kurzą: wystające fragmenty żeber utrudniają oddychanie ze względu na nieprawidłową budowę żeber. W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę problemy psychologiczne, które mogą być spowodowane wadą rozwojową. Często zdarza się, że dzieci te odrzucają życie towarzyskie z obawy przed publicznym okazywaniem swoich wad. Nierzadko zamykają się w domu, nie chcąc wychodzić z niego przez wiele miesięcy.

Jak się diagnozuje wady rozwojowe klatki piersiowe u dziecka?

Po wstępnym rozpoznaniu przez pediatrę, wywiad lekarski i badanie fizykalne w wyspecjalizowanych placówkach stanowią podstawę diagnostyki i pozwalają na identyfikację większości tych wad. W wybranych przypadkach konieczne może być wykonanie badań kardiologicznych, genetycznych i czynnościowych płuc. Badania obrazowe (rentgenowskie i skanowanie) nie powinny być rutynowo wykonywane u dzieci.

Klatka piersiowa lejkowata (szewska) i kurza – jak wygląda leczenie?

Ponieważ problemy te bardzo się od siebie różnią, leczenie może być bardzo zróżnicowane, a specjaliści muszą podejmować decyzje indywidualnie. We wszystkich przypadkach, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych, głównym sposobem leczenia jest intensywny sport aerobowy z intensywnymi ćwiczeniami oddechowymi. Następnie dostępne są różne opcje terapeutyczne.

Kurza klatka piersiowa u dziecka – leczenie

Przy klatce piersiowej kurzej wskazane mogą być ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, kompresja domowa, protezy statyczne, dynamiczne systemy kompresji lub zabieg chirurgiczny. Leczeniem, które zrewolucjonizowało postępowanie z tymi dziećmi, jest dynamiczna kompresja. Używa się do niego kamizelek, które napinają klatkę piersiową z kontrolą ciśnienia aż do uzyskania pożądanego kształtu.

Lejkowata klatka piersiowa u dziecka – leczenie

W przypadku klatki piersiowej lejkowatej najbardziej wskazanym sposobem leczenia jest stosowanie kapturów podciśnieniowych, które unoszą mostek (szczególnie przydatne przed okresem dojrzewania) lub operacja.

Jaki powinien być cel leczenia?

Celem różnych metod leczenia jest osiągnięcie optymalnej czynności układu krążenia i oddechowego, przy zachowaniu normalnego obrazu ciała i doskonałego rozwoju psychicznego pacjentów. Musimy spróbować pozbyć się przekonania, że te wady są “tylko” problemami estetycznymi i że z czasem znikną. Wady rozwojowe klatki piersiowej nie znikają. Jeśli więc nie zostaną skorygowane, niektóre konsekwencje, takie jak ucisk serca, ujawnią się w dorosłym życiu.

Poprzednie

Tabletki na uspokojenie – jak działają, co zawierają i jak je mądrze stosować?

Sauna beczka – Dlaczego warto ją mieć?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x