Gryczana kasza prażona jest bardzo smaczna i odznacza się nieco bardziej intensywnym smakiem niż biała kasza gryczana. Dlatego też jest ona zarówno bazą, czyli podstawą, jak i składnikiem wielu pysznych dań. Za chwilę poznasz kilka ciekawych zastosowań kaszy gryczanej prażonej i dowiesz się, jak wygląda proces jej powstania. Zapraszamy!
Spis treści
Prażenie kaszy gryczanej
Prażona kasza gryczana wytwarzana jest z gryki zwyczajnej i od kaszy gryczanej zwykłej, określanej jako biała, odróżnia ją proces obróbki termicznej, czyli jej prażenie, które wpływa również na ostateczny smak kaszy, nadając jej równocześnie ciemniejszego koloru. Warto tutaj zaznaczyć, że kaszę gryczaną możemy uprażyć samodzielnie. Przy czym rozróżnia się dwa rodzaje kaszy gryczanej prażonej i jest to:
- kasza gryczana prażona łamana
- kasza gryczana prażona cała
Prażona kasza gryczana określana jest również jako kasza palona. Jest ona zazwyczaj prażona przez godzinę w specjalnych piecach w temperaturze 130 °C.
Prażona kasza gryczana jako baza dania
Do najpopularniejszych dań, których podstawowym składnikiem jest kasza gryczana prażona, należy tak zwane kaszotto. Jest to potrawa, którą można przyrządzić w szybki i łatwy sposób – w jednym garnku. I w tym przypadku kasza bywa często jedynym stałym składnikiem, ponieważ wszystkie pozostałe można konfigurować w dość dowolny sposób. Dodatkami do kaszotto są przede wszystkim warzywa oraz mięso. Przy czym smaczne i zdrowe dania tego typu mogą mieć formę zarówno wegetariańską (kasza gryczana prażona z samymi warzywami), jak i mięsną.
Warto również wspomnieć o tradycyjnej polskiej potrawie, którą jest kasza gryczana prażona z dodatkiem smażonej cebuli i boczku, którą spożywa się ze zsiadłym mlekiem lub maślanką. Kasza gryczana palona podawana także jest z gulaszem i dodatkiem surówek.
Kasza gryczana prażona, gdzie można ją dodać?
Inną ciekawą potrawą z dodatkiem kaszy gryczanej są gołąbki, gdzie w zamian tradycyjnie używanego ryżu, można zastosować kaszę gryczaną. Bardzo szerokie zastosowanie kaszy gryczanej prażonej znajdziemy także w przepisach wegetariańskich, gdzie jest ona dodawana do różnego rodzaju pulpetów, krokietów czy kotletów. Bywa ona również składnikiem sałatek i stosowana jako farsz do pierogów.
Co ciekawe z prażonej kaszy gryczanej przyrządzimy również pyszny krupnik, czyli można ją stosować także do zup, również tych bardziej egzotycznych, takich jak na przykład zupa meksykańska. Tym samym zastosowanie kaszy gryczanej prażonej w kuchni jest naprawdę szerokie i pozwala na przyrządzenie wielu różnych i bardzo smacznych potraw!
Artykuł partnera