Czasem ciężko odmówić sobie słodyczy. Jednak czy kakao w ciąży jest czymś dozwolonym?
Czy można pić naturalne kakao na mleku w ciąży?
Nadmiar słodyczy z pewnością zaszkodzi każdemu. Nie tylko przyszła mama nie powinna opychać się batonikami, ciastkami, wafelkami i innymi kuszącymi poprawiaczami humoru. Jednak czy może pozwolić sobie choć na szklankę klasycznego kakao? Otóż tak. Osłoda w tej postaci jest dozwolona, a według niektórych nawet wskazana – jako że jest skarbnicą witamin, minerałów i przeciwutleniaczy!
Spis treści
Czy w ciąży można pić kakao?
Otóż kakao znajduje się na liście produktów, które są dozwolone dla kobiet przy nadziei. Wręcz lepiej skusić się na filiżankę kakao na mleku w ciąży, gdy ma się ochotę na coś słodkiego niż sięgać po kaloryczne ciastka, czy zjeść całą tabliczkę czekolady. Jednak nawet przy takim kakao trzeba się zahamować i najlepiej pić maksymalnie jedną szklankę tego słodkiego napoju dziennie.
Jeśli czytasz ten artykuł, pewnie wyszukałaś go zastanawiając się, czy możesz pić kakao w ciąży ze względu na zawartą w nim kofeinę. A więc spokojnie, szklanka naturalnego kakao do picia (z dwóch łyżeczek) zawiera od 7 do 24 mg kofeiny (przy limicie dziennym dla przyszłych mam 200 mg).
Kakao w ciąży – właściwości
Z pewnością kakao dzięki swojej słodyczy poprawiło humor już niejednej kobiecie. Ponadto działa ono pobudzająco, poprawia pamięć i koncentrację oraz zawiera masę przeciwutleniaczy, które zapobiegają wielu chorobom. Jego właściwości docenili także naukowcy z Harvard Medical School. Doszli do wniosku, że kakao może nawet wydłużać życie, a także zwiększać odporność na raka, choroby serca, wylew czy cukrzycę.
Dodatkowo kakao może przysłużyć się przyszłej mamie ponieważ skrywa w sobie ogromny potencjał jeśli chodzi o witaminy: A, E, C, witaminy z grupy B oraz minerały: magnez, chrom, żelazo, potas, cynk, wapń, fosfor. O kalorie także nie trzeba się szczególnie martwić, bo łyżeczka kakao ma ok. 12 – 15 kcal, a do filiżanka tego napoju bogów sypie się zazwyczaj 2 łyżeczki, a więc wychodzi ok. 30 kcal na porcję.
Kakao w ciąży a ryzyko alergii u dziecka
Część lekarzy uważa, że duże ilości wypijanego przez ciężarną kakao może (choć nie musi) spowodować przyszłą reakcję alergiczną u dziecka. Jako, że ten produkt jest silnym alergenem, może się zdarzyć, że maluch w przyszłości będzie na nie uczulony. Trzeba jednak podkreślić, że nie ma jak dotąd konkretnych dowodów medycznych, które jednoznacznie stwierdzają podaną tezę. Warto z pewnością zrezygnować z kakao, gdy zauważy się niepokojącą reakcję alergiczną u już narodzonego bąbelka karmionego piersią.
Na co trzeba zwrócić uwagę?
Czyste kakao (takie jak np. Decomorreno) zawiera w sobie wiele wartościowych minerałów i witamin. Inne – np. słodzone kakao (lub produkt kakaopodobny) już nie ma tak korzystnego wpływu na organizm. Niestety wiele z nich (typu Nesquik) zawiera duże ilości cukru, który panie w ciąży przecież powinny unikać w nadmiarze. Jeśli więc już chce się sięgnąć po kakao to lepiej wybrać takie z jak najkrótszym składem.
uwielbiam kakao a w ciąży mam jeszcze większą ochotę na wszystko co czekoladowe 😉