Jakie choroby leczy ortopeda dziecięcy?

| |

Aparat ruchu to skomplikowany i bardzo delikatny mechanizm, o który należy dbać. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, ponieważ ich tkanki wciąż podlegają biologicznym procesom wzrostu i rozwoju, a to właśnie na tym etapie najczęściej pojawiają się w ich obrębie patologiczne zmiany. Ich leczeniem zajmuje się ortopedia dziecięca, dział medycyny poświęcony wyłącznie upośledzeniom układu ruchu dotykającym małych pacjentów.

Czym się zajmuje ortopeda dziecięcy?

Na aparat ruchu składają się przede wszystkim kości, mięśnie i stawy – to głównie tym narządom przygląda się w swojej pracy ortopeda dziecięcy. Ponieważ maluchy z reguły są bardzo żywiołowe, żądne przygód i psotne, często zdarzają im się urazy takie jak zwichnięta kostka czy naciągnięty miesień. Ortopeda dziecięcy wie, jak z takimi kontuzjami postępować. Oczywiście do jego zadań należy także leczenie poważniejszych schorzeń, chociażby niestabilności stawów, infekcji zapalnych oraz guzów i martwicy kości. Z takimi chorobami również potrafi sobie radzić. Poza tym ortopeda leczy też, rzecz jasna, wrodzone i nabyte wady anatomiczne, zwłaszcza najpowszechniej występujące wśród dzieci dysplazje stawów biodrowych, skoliozy i płaskostopia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, specjalista ten może także w porozumieniu z neurologiem podjąć się leczenia zaburzeń ruchu wynikających z problemów neurologicznych takich jak porażenie mózgowe czy dystrofia mięśniowa.

Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do ortopedy?

Powinniśmy zgłaszać się ze swoją pociechą do ortopedy dziecięcego z sport-klinika.pl, za każdym razem, gdy zauważymy u niej niepokojący objaw, choćby tak niepozorny jak nieznaczne ograniczenie ruchomości czy nietypowy chód, ale nie tylko wtedy należy odwiedzać gabinet ortopedyczny. Pamiętajmy, że ortopedia dziecięca zajmuje się także profilaktyką, czyli zapobieganiem rozwojowi dysfunkcji ruchowych. Dlatego badania kontrolne są wskazane na różnych etapach rozwoju aparatu ruchu, tj. gdy dziecko skończy 4 tygodnie, 8 miesięcy oraz 2, 6 i 12 lat. Dzięki regularnym konsultacjom mamy szansę nie tylko wcześnie zdiagnozować i szybko wyleczyć ewentualne schorzenia, ale też dowiedzieć się jak dbać o układ ruchowy dziecka, żeby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

 

Artykuł partnera

Poprzednie

Wychowanie Potomstwa: Porozumienie, Wsparcie i Kształtowanie

Od kwalifikacji do rekonwalescencji

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x