Czytanie książek niesie za sobą cały ogrom korzyści. W związku z tym od najmłodszych lat, warto czytać na głos dziecku, a później pomóc mu w samodzielnej nauce czytania. Jak bowiem wykazują badania, iż dzieci potrafiące czytać już w wieku przedszkolnym, psychicznie rozwijają się szybciej i uczą się kreatywnego myślenia i spostrzegawczości. Jak nauczyć dziecko czytać?
Spis treści
Nauka czytania dla dzieci – Książki wspierające
Nauka czytania dla dzieci powinna obejmować podarowanie dziecku książek wspierających uczenie się czytania. Pamiętajmy jednak, aby dopasować poziom trudności danej książki do umiejętności dziecka. Zatem zacznijmy od bardzo łatwych lektur, po czym stopniowo zwiększajmy poziom. Warto zapoznać swą pociechę z Elementarzem, który nauczy ich kluczowych słów. Ważne jest także, aby celować w książki o interesującej dla dziecka tematyce. Wtedy pociecha bardziej się na niej skupi i chętniej będzie zapoznawać się z jej treścią. Zmobilizuje też dziecko do nauki czytania. Źle dobrana tematyka z nieciekawymi obrazkami może skutecznie zniechęcić do kontynuowania tej nauki. Książki polecane są też do nauki pisania.
Wspomnijmy też o tym, że czytanie książek ma mnóstwo zalet. Nie tylko poszerza wyobraźnię, ale starsze dzieci uczy nowych słów. Dzięki książkom dzieci uczą się logicznego myślenia i stają się bardziej wrażliwe. W związku z tym od małego należy zachęcać dzieci do czytania i uczyć, jak rozróżniać poszczególne słowa. Dzięki temu w przyszłości będą mieć bogatsze spojrzenie na świat i płynność wypowiedzi pisemnych.
Metody nauki czytania dla dziecka
Z pewnością naukę czytania najlepiej wspierają książki dla dzieci, dzięki którym malcy chętniej zapoznają się ze słowem pisanym. Jednak istnieje jeszcze kilka innych metod, takich jak chociażby nauka czytania sylabami. Bardzo popularna jest Metoda Krakowska, którą stosuje się u dzieci, które jeszcze nie posiadły umiejętności czytania albo mają z tym problemy. Polega ona przede wszystkim na powtarzaniu głosek wypowiedzianych przez osobę dorosłą lub nazywaniu sytuacji zaobserwowanych na oglądanym obrazku. Następnie dziecku pokazuje się, jak to napisać. Rodzice często również decydują się na metodę Domana. Polega ona w przeciwieństwie innych metod, do nauczenia dziecka czytania całych wyrazów od razu. A nie tylko poszczególnych literek. Znajdziemy jeszcze parę innych niż wymienione metod, jednak powyższe są najbardziej efektywne.
Na początek krótkie wyrazy
Aby nauczyć pociechę czytać, warto zacząć od nauki prostych i krótkich słów. Dzieci łatwiej przyswajają samogłoski, zatem najlepiej uczyć ich słów zbudowanych właśnie tylko z tych głosek. Najpierw powinniśmy pokazać dziecku, jak wygląda dana literka i wypowiedzieć na głos jej wymowę. Warto zacząć od wyrazu, takiego jak ,,oko”. To prosty wyraz, który zawiera dwie samogłoski ,,o”. Przy uczeniu dziecka czytać, najlepiej dokładnie wypowiadać każdą literkę, odpowiednio układając usta. Inne słowa należące do łatwych to też krótkie imiona. Chociażby: Ala, Ela itd. Z pewnością łatwiej przyswajają się krótkie słowa związane z zainteresowaniami dziecka. Tak więc, jeżeli lubi samochody, warto pokazywać mu zapisane wyrazy związane z pojazdami, takie jak: ,,auto”.
W zależności od tego, jaką metodę nauki czytania wybierzemy dla swego dziecka, efekty mogą być mniej lub bardziej zadowalające. Bowiem nie każdemu dziecku będzie odpowiadać konkretna metoda. Dlatego też warto zaopatrzyć się w dodatkowe środki wspierające uczenie dziecka czytać. Niezbędne są ciekawe książki.
Artykuł partnera