Jajko na miękko w ciąży

| |

Jajko na miękko w ciąży często jawi się jako produkt całkowicie zakazany. To kolejny spożywczy mit, czy może jest coś na rzeczy?

Jajka same w sobie zwykle uchodzą za produkt dozwolony – choć już takie ‘na miękko’ wydają się kontrowersyjnym pomysłem. Oczywiście, jest to związane z płynnym żółtkiem – które, miało by być groźne dla ciężarnej i jej dziecka.

Jajko na miękko w ciąży – bogactwo minerałów

Jajka same w sobie często bywały obiektem różnych kontrowersji – czasami mogliśmy usłyszeć, że są super zdrowe –  innym razem, że należy ich unikać – bo ten straszny cholesterol…

Pamiętajmy więc, że jedzenie jajek nie wpływa w żaden sposób na poziom cholesterolu we krwi! To mit. Mało tego – znajdziemy w nim całe bogactwo składników, za które nasz organizm nam podziękuje.

1 jajo to mniej więcej 60 gram. Dostarczymy nim ok 90 kcal, 6-8 gram białka, 5-6 gram tłuszczu – i zupełny brak węglowodanów. Znajdziemy w nim wszystkie witaminy – za wyjątkiem C – w formie doskonale przyswajalnej. Nie powinno to dziwić – z takiego jajka, może narodzić się przecież życie, więc w założeniu ma wszystko to, co jest potrzebne do jego zbudowania.

jajko na miękko w ciąży trzymane w ręku

Białko jaja przyswajamy znacznie lepiej niż te mięsne. Jest lekkostrawne, z pełnym zestawem aminokwasów.  Żeby tego było mało – prócz takiego fosforu, potasu, B12( 100% dziennego zapotrzebowania) , wapnia, cynku, żelazu, miedzi, selenu, luteiny czy choliny – dostarczymy też kwas foliowy, Omega 3 i Omega 6! Zmniejszają też ryzyko zawału i udaru.

Trudno o drugi tak doskonały dla ludzkiego organizmu pokarm, gdzie znajdziemy tak wiele cennych składników odżywczych, w tak bardzo skondensowanej formie.

Jak twierdzi ‘Polski Jajolog’, prof. Tadeusz Trziszka, który z jaj zrobił doktorat i habilitację, jest w nich dobre absolutnie wszystko – nie ma w nich rzeczy złych, szkodliwych. Bardzo możliwe, że to jedna z najbardziej pożywnych rzeczy, jakimi może uraczyć nas matka ziemia!

Stan błogosławiony, jest jednak wyjątkowym okresem w życiu kobiety –czy jajko na miękko w ciąży na pewno będzie dobrym pomysłem?

Jajko na miękko w ciąży – zagrożenia

jajko na miękko w ciąży w kieliszku

Spośród wszystkich sposobów konsumpcji jaj – forma na miękko uchodzi za najzdrowszą. Wynika to z tego, że podczas obróbki termicznej, mogą stracić nawet 50% składników odżywczych! Mówimy tutaj nie tylko o smażeniu -ale również o gotowaniu, gdzie ścina się cała jego zawartość. Większość drogocennych minerałów jest właśnie w żółtku. Jajka na miękko w ciąży to też mniej kalorii od tego ugotowanego na twardo – zdecydowanie bogatsze, lżej strawne.

Jajko na miękko w ciąży, wzbudza jednak strach, z uwagi na swoje płynne żółtko. A płynne żółtko, to prosta droga do zakażenia niebezpieczną salmonellą. Prawda?

Strach przed salmonellą

jajko na miękko w ciąży płynne żółtko

No właśnie nie do końca. Jajko na miękko w ciąży – prawidłowo przygotowywane  -nie jest zakazane! Nie musimy więc popadać w paranoje!

Pamiętajmy jednak o odpowiednich zasadach, by jedzenie jaj w ciąży nie niosło ze sobą żadnego zagrożenia.

Salmonella z całą pewnością jest chorobą, na którą musisz uważać – szczególnie w stanie błogosławionym. Może doprowadzić nawet do poronienia – lub przedwczesnego porodu. Salmonella kojarzy nam się z jajami i majonezem – ale możesz zarazić się nią od każdego produktu pochodzenia zwierzęcego.

Biegunka, wymioty, bóle brzucha czy wysoka gorączka to zdecydowanie takie objawy, które powinny cię zaniepokoić! Nie możesz wtedy zwlekać – natychmiastowo skontaktuj się z lekarzem!

Jajko w ciąży – jak jeść, by czuć się bezpieczniej

Nosicielem salmonelli może być jego skorupka – mniej to na uwadze za każdym razem gdy dotykasz jajka. Po każdym – i przed każdym kontaktem  – starannie umyj ręce.

Same jajka powinnaś trzymać w lodówce – najlepiej na takiej półce, gdzie nie będą miały kontaktu z innym jedzeniem ( szczególnie uważaj na produkty pochodzenia zwierzęcego).

Jak widzisz uszkodzoną skorupkę – kosz. Nie ryzykuj, bo zarazki mogły przedostać się do jego wnętrza.

Zwróć też uwagę na rodzaj chowu. Im gorszy – tym większe ryzyko gorszej jakości jaj.

Chów klatkowy -> ściółkowy -> wolny wybieg -> ekologiczny

Zdecydowaniem najlepszym wyborem, będzie więc ten ostatni  -czyli jaja oznaczone cyferką ‘0’ ( zero).

Ostatnie lecz równie ważne – wysoka temperatura niszczy salmonellę! Jajko na miękko w ciąży, gotowane w temperaturze 60-70 stopni, powinno być więc bezpieczne!

Dlatego właśnie, zdecydowanie odradza się spożywania surowych jaj podczas ciąży.

Jajko na miękko w ciąży – jak najbardziej, ale jeśli chodzi o taki kogel mogel -to już niestety trzeba obejść się ze smakiem 🙁

Poprzednie

Mleko kokosowe w ciąży – czy można je bezpiecznie pić?

Pizza w ciąży

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lidia

bardzo fajny, rzeczowy wpis, polecam

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x