Nazwa brzmi tajemniczo i kojarzy się z głęboką hipnozą niczym z filmów, lecz pozbądźmy się tego mylnego wrażenia. Hipnoporód to nowoczesna technika ułatwiająca kobietom poród. Ale o tym w części poniżej.
Spis treści
Hipnoporód – co to?
Jest to zestaw naturalnych technik, które zakładają samodzielne wejście w stan głębokiego relaksu w czasie porodu przez kobietę. Świadome i mądre wejście w ten stan wymaga uprzednich ćwiczeń. Przydadzą się one nie tylko podczas łagodzenia akcji porodowej, ale także podczas innych sytuacji stresowych lub przy odczuwaniu bólu.
Hipnoporód – założenia
Ta metoda zakłada, że wiele kobiet już z góry zakłada, że poród będzie przeżyciem bolesnym i traumatycznym. Mimo postępu technologicznego, wciąż krąży wiele nieprzychylnych opowieści związanych z niewyobrażalnym bólem i rozcinaniem podczas rodzenia dziecka. Tutaj właśnie pomaga hipnoporód, który promuje odwrotne podejście. Ćwiczenia psychiczne związane z hipnoporodem przekonują, że poród to wydarzenie naturalne, a zatem odruchowe i nie powinno się go obawiać. Kobiety od zawsze rodziły dzieci – jest to instynktowny odruch, za który odpowiada najstarsza część mózgu, tzw. gawiedzi mózg. Zatem hipnoporód podpowiada, żeby wyłączyć myślenie, żeby przestać się skupiać na samej czynności. Należy zaufać instynktowi, który podpowie jak rodzić w sposób zgodny z jej ciałem.
Zalety z ćwiczeń hipnoporodowych
Trzeba przytoczyć kilka podstawowych korzyści, które wypływają z nauki tej techniki:
- zmniejszenie stresu okołoporodowego,
- złagodzenie napięcia i spiętych mięśni całego ciała,
- skierowanie myśli na bardziej pozytywne tory,
- wprowadzenie w stan relaksacji,
- niższe ryzyko traumy,
- rzadsze interwencje medyczne,
- mniejsze odczuwanie bólu podczas akcji porodowej.
Hipnoporód – przygotowanie
Edukacja na temat przebiegu porodu
Zapoznanie się ze wszystkimi etapami porodu pozwoli na lepsze zrozumienie co się dzieje z naszym ciałem podczas tego ważnego wydarzenia. Dzięki lepszemu przygotowaniu nie jesteśmy zaskoczeni tym co się dzieje, a więc mniej się boimy i stresujemy. Warto zdawać sobie sprawę, że ból to nie tylko nieprzyjemny dyskomfort – świadczy on o prawidłowym przebiegu porodu. Z kolei każdy skurcz przybliża przyszłą matkę do spotkania z maluszkiem.
Pozytywne podejście
Przed porodem warto się pozytywnie nastroić na to wydarzenie – przebywać wśród ukochanych osób, słuchać ulubionej muzyki, oglądać ulubione filmy. Naukowcy udowodnili, że pozytywne nastawienie jest w stanie w znacznym stopniu złagodzić złagodzić ból. Przyszła mama powinna uwierzyć w siebie i w to, że ma wszelkie umiejętności i możliwości, by urodzić dziecko i przetrwa ból oraz nieprzyjemne skurcze, a wszystko po to, by ujrzeć ukochanego maluszka. Ważnym elementem jest także używanie nacechowanych pozytywnie słów zamiast tych, które kojarzą się negatywnie, np. skurcz=fala, parcie=narodziny nowego członka rodziny.
Techniki oddechowe
Nauka prawidłowego oddechu to podstawa. Widzimy to nawet podczas oglądania filmów, w których pary uczestniczą zajęcia w szkole rodzenia. Regularny, spokojny wdech i wydech jest w stanie zmniejszyć odczuwanie bólu oraz rozluźnić poszczególne części ciała. W celu nauki technik oddechu można udać się do specjalisty lub obejrzeć filmiki przygotowane przez wykształcone w tym zakresie osoby i ćwiczyć oddech samodzielnie w domu. Dodatkowo można wyróżnić 3 techniki oddechu:
- J-breathing – oddech ułatwiający zakończenie ostatniego etapu porody
- oddechy uśmierzające ból,
- oddechy uspokajająco-relaksujące.
Afirmacje porodowe
Kolejnym elementem hipnoporodu są afirmacje, czyli powtarzanie pozytywnych zdań, co ma na celu zwiększenie pewności siebie, złagodzenie stresu oraz nastawienie na pozytywny scenariusz porodowy. Afirmacje można odsłuchiwać lub powtarzać w myślach, lecz należy je robić regularnie. Można to robić podczas wykonywania codziennych czynności, np. przy zmywaniu, sprzątaniu.
Afirmacje do porodu to krótkie zdania, które mogą przyjąć taką formę:
- “Poród przebiegnie gładko i będzie wszystko dobrze”
- “Urodzę zdrowe i piękne dziecko”
- “Moje ciało samo poprowadzi mnie poprzez poród”
- “Moje ciało jest stworzone do rodzenia”
- “Przetrwam poród dzięki mojej miłości do dziecka”
Oczywiście takich komunikatów jest cała masa i każdemu podpasuje inny, więc warto znaleźć afirmacje dla siebie i to taką, która nas uspokaja i wprowadza nasz umysł na pozytywne tory.
Wizualizacje
Zrelaksować można się na wiele sposób. Jednym z nich są techniki wizualizacji, które polegają na tym, że wyobrażamy siebie w sytuacji oraz miejscu, które nas uspokajają. Mogą to być piękne góry, szum morza lub sfatygowana kanapa, na której przytula nas ukochana osoba. Wszystko, co może pomóc nam w odzyskaniu radości, poczucia bezpieczeństwa i relaksu.
Praktyki hipnoporodowe
Autorka pojęcia hipnoporodu i jego propagatorka Marie Mongan wskazuje na kilka czynników, które są związane z hipnoporodem. Praktyki hipnoporodowe zakładają, że:
- Jeśli dziecko wie jak wyjść na świat, tak i przyszła matka wie jak powinna je urodzić. Oboje robią to instynktownie i działają zgodnie z naturą,
- Poród jest czynnością naturalną i ludzkim doświadczeniem, a przez to nie wymaga ciągłej kontroli, która może wręcz pogorszyć dynamikę porodu.
- Każdy poród jest inny – dłuższy, krótszy, z inną dynamiką. W związku z tym, jeśli nie ma szczególnych wskazań, nie powinno się ingerować w jego przebieg i szybkość.
- Ciało ciężarnej jest jej własnością, jest świętością i pozostaje nietykalne.