Farbowanie włosów w ciąży

| |

Zmiana koloru włosów jest niezwykle popularnym zabiegiem kosmetycznym. Kobiety lubią eksperymentować z kolorem oraz najnowszymi trendami. Jedne rozjaśniają, inne przyciemniają. A przyzwyczajenie do ich nowego koloru czupryny jest tak duże, że zaczynają sobie zadawać, czy muszą z tego rezygnować spodziewając się dziecka? Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Farbowanie włosów w ciąży

Opinie lekarzy na ten temat są podzielone. Wiąże się to z wątpliwościami odnośnie tego, czy składniki farb koloryzujących są w stanie dostać się do krwiobiegu przyszłej mamy, a następnie przez łożysko do maluszka. Jednak spokojnie, nie udowodniono jeszcze negatywnego jednoznacznie negatywnego wpływu nowoczesnych farb na zdrowie rozwijającego się płodu. 

Amoniak, a koloryzacja włosów brzuchatek

Najwięcej kontrowersji toczy się wokół niechlubnego amoniaku. Farbowanie włosów w ciąży farbą z tym składnikiem nie jest dobrym pomysłem. Śladowe ilości tej substancji mogą przedostać się organizmu ciężarnej. Wdychanie wytwarzanych przez niego chemicznych, drażniących oparów może być niebezpieczne. Na szczęście produkty dostępne obecnie na rynku bardzo rzadko posiadają go w swoim składzie. Strach z nim związany ma swoje źródło w tym, że rzeczywiście 30 lat nasze matki i babki stosowały produkty z amoniakiem. Jednak nowoczesna technologia i rozwój wiedzy doprowadził do stworzenia o wiele mniej inwazyjnych, toksycznych produktów farbujących.

farby-bez-amoniaku-dla-ciężarnych

Czy można farbować włosy w ciąży?

Nowoczesne składy farb są o wiele bardziej delikatne, przyjazne skórze, mniej drażniące, niż produkty dostępne kiedyś. Jeśli natomiast chodzi o sposób koloryzacji włosów w ciąży, to z pewnością profesjonalne farbowanie w salonie fryzjerskim będzie bezpieczniejsze dla przyszłej mamy. Fryzjerki posiadają specjalistyczną wiedzę oraz potrafią lepiej doradzić klientom, gdyż są obeznane ze składem farb. Pamiętajmy o tym, że niedobranie odpowiednich kosmetyków może przyczynić się do zniszczenia włosów lub nawet doprowadzić do ich utraty. W końcu wypadanie włosów w ciąży może się przydarzyć każdej z nas, jeśli nie zadbamy odpowiednio o naszą czuprynę.

Ponadto kosmetyki w salonach są delikatniejsze. Farby możliwe do kupienia w drogeriach są bardziej inwazyjne. Ma to związek z tym, że ich efekt musi być przewidywalny, a pigment musi wniknąć i utrzymać się we włosach. Ponadto docelowa barwa musi być zgodna z próbnikiem, tak aby osoby niedoświadczone były w stanie szybko uzyskać upragniony kolor.

Farbowanie włosów w ciąży – czy są bezpieczne sposoby?

farbowanie-włosów-w-ciąży-2

Jeśli jesteś sceptyczna wobec pełnej koloryzacji i wolisz unikać ryzyka, istnieją kompromisowe rozwiązania dla ciebie. Unikniesz możliwości wniknięcia składników farby przez skórę głosy przy jednoczesnej zmianie koloru decydując się na np. ombre, delikatne refleksy, balayage lub po prostu poprzez malowanie włosów kilka centymetrów od odrostu. Ewentualnie można skusić się na koloryzację delikatniejszymi szamponetkami, które zawierają mniej substancji chemicznych.

Bezpieczne farby do włosów w ciąży

Oczywiście istnieje wiele farb bez amoniaku, ale także coraz większą popularnością cieszą się naturalne produkty do koloryzacji. Wyróżnia się hennę, która wzbogacona o barwnik indygo lub amla pozwoli uzyskać barwę od intensywnie rudej po kruczoczarną. A dzięki jej zdolności wnikania w strukturę włosa, optycznie “zwiększa ich grubość”. Farby ziołowe nie przydadzą się jednak osobom, które pragną rozjaśnić włosy. Jednak ogólnie farby ziołowe, roślinne często spotykają się z przychylniejszymi opiniami, ponieważ dodatkowo posiadają właściwości pielęgnacyjne i mniej niszczą włosy.

Tak więc rozjaśnianie oraz farbowanie włosów w 1,2,3 trymestrze ciąży można uznać za bezpieczne. Pod warunkiem, że stosuje się produkty bez amoniaku. Jako że jednak istnieje grupa lekarzy i ginekologów, która odradza tego typu zabiegu na początku ciąży ze względu na kształtowanie się narządów wewnętrznych dziecka, lepiej skonsultować się ze swoim ginekologiem prowadzącym.

 

 

Przy współpracy z trycholog-torun.pl

Poprzednie

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

Czy można pić miętę w ciąży?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x