Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, w którym szczególną uwagę trzeba zwrócić na kwestie zdrowotne. Podczas ciąży ważna jest nie tylko odpowiednia dieta oraz unikanie czynników stresogennych, ale także – o czym nie należy zapominać – odejście od papierosów lub przynajmniej ograniczenie palenia. Jakie mogą być skutki palenia w ciąży?
Spis treści
Wyroby tytoniowe a ciąża – jakie są potencjalne skutki palenia w ciąży?
Jeśli palisz i zaszłaś w ciążę, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nałóg papierosowy może przynieść szereg negatywnych konsekwencji. Zazwyczaj zalicza się do nich między innymi następujące skutki:
- wyższe ryzyko wystąpienia poważnych wad rozwojowych płodu, w tym między innymi rozszczep podniebienia/wargi,
- porażenie mózgowe – jedną z jego przyczyn może być niedotlenienie płodu w okresie ciąży,
- pogorszona odporność,
- niższa inteligencja,
- niedożywienie, przedwczesne narodziny,
- oraz wiele innych, a w skrajnych wypadkach nawet nagła śmierć.
Trzeba przy tym pamiętać, że wyżej wymienione skutki palenia w ciąży dotyczą nie tylko kobiet będących czynnymi palaczkami. Palenie bierne, tzn. wdychanie dymu papierosowego wydychanego przez inne osoby, również może przynieść negatywne konsekwencje. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że wyżej wymienione skutki występują u każdej palącej kobiety. Jeśli jednak kobieta decyduje się na palenie w czasie ciąży, musi mieć na uwadze potencjalne negatywne efekty takiego działania.
Elektroniczne papierosy (e-papierosy) a ciąża – czy to dobre połączenie?
Czasem można spotkać się z opinią, według której elektroniczne papierosy, z uwagi na niższą szkodliwość w porównaniu z tradycyjnymi wyrobami tytoniowymi, mogą być wykorzystywane w okresie ciąży. Wprawdzie e-papierosy zawierają mniej związków kancerogennych oraz są pozbawione tzw. substancji smolistych, jednak nie zmienia to faktu, że korzystanie z e-papierosów, także stwarza pewne ryzyka.
Jaki związek ma palenie papierosów elektronicznych a karmienie piersią? Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim, że jedną z konsekwencji używania papierosów elektronicznych w czasie ciąży to ryzyko zaburzenia laktacji. Palenie podczas karmienia może negatywnie wpłynąć na jakość pokarmu, które otrzymuje dziecko.
Trzeba pamiętać, że wbrew pozorom radykalne próby natychmiastowego rzucenia palenia przez kobietę w ciąży mogą nie być odpowiednim rozwiązaniem. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż rzucenie palenia e-papierosów lub tradycyjnych wyrobów tytoniowych nie jest proste i może powodować silny stres. Tymczasem – jak już wspomniano – utrzymujący się przez dłuższy czas stan napięcia również może spowodować problemy rozwojowe płodu.
Przypisy:
- Sochaczewska Diana, Czeszyńska Maria Beata, Konefał Halina,
- Garanty-Bogacka Barbara, Palenie czynne lub bierne w okresie ciąży a wybrane parametry morfologiczne i powikłania okresu noworodkowego;
REGINA WIERZEJSKA, MIROSŁAW JAROSZ, WŁODZIMIERZ SAWICKI, JERZY STELMACHÓW, MAGDALENA SIUBA, ANTYZDROWOTNE ZACHOWANIA KOBIET CIĘŻARNYCH. TYTOŃ, ALKOHOL, KOFEINA