Dieta ketogeniczna uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych form odchudzania. Jednak czy to na pewno dobry wybór dla kobiet w ciąży? Sprawdźmy, jaki wpływ ma dieta keto na zdrowie matki i nienarodzonego dziecka.
Spis treści
Czym jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna, zwana też keto czy ketogenną, cieszy się sporą popularnością. Uznawana jest nawet za najskuteczniejszą dietę, która pozwala zgubić zbędne kilogramy. Na czym polega dieta ketogeniczna? Na pierwszym planie znajdują się tłuszcze, które mają stanowić główne źródło energii. W przeciwieństwie do większości diet – węglowodany odgrywają symboliczną rolę, gdyż powinny stanowić zaledwie 3-10% składników pokarmowych w każdym posiłku. Dla porównania w diecie keto kładzie się duży nacisk na to, aby tłuszcze stanowiły 60-90% źródeł energii w posiłku. Stosując się do takich zasad, doprowadza się do powstania w wątrobie większej ilości tzw. ciał ketonowych, które stają się źródłem energii. W przypadku diety opartej na węglowodanach źródłem energii jest glukoza.
Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?
Pytanie brzmi, czy dieta ketogeniczna w ciąży to dobry pomysł. Istnieje wiele kontrowersyjnych opinii na ten temat. Jednak najczęściej odpowiedź brzmi – dieta keto nie jest dla kobiet w ciąży. Powodem jest m.in. to, że w trakcie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na węglowodany aż o ⅓. Poza tym dieta powinna być w tym okresie zbilansowana i zaopatrzona w ważne dla matki i dziecka składniki odżywcze – w tym witaminy (np. A i B) oraz minerały (np. wapń, żelazo, jod itd.). Nieodpowiednia dieta może prowadzić do wielu negatywnych, a nawet niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. W przypadku stosowania diety ketogenicznej w ciąży kobiety mogą mierzyć się z następującymi skutkami ubocznymi:
- odwodnieniem;
- większym uczuciem zmęczenia;
- zawrotami głowy;
- niższą masą urodzeniową dziecka;
- problemami trawiennymi – w tym zaparciami i wymiotami;
- zwiększonym ryzykiem kamicy nerkowej;
- zwiększonym stężeniem cholesterolu całkowitego i tzw. złego cholesterolu LDL;
- hipoglikemią związaną ze zbyt niską ilością cukru we krwi.
Dlatego też catering dietetyczny keto będzie lepszym wyborem dla kobiet już po okresie laktacji. Wszystko dlatego, że w konsekwencji dieta keto w ciąży może prowadzić do pogorszenia się samopoczucia matki, a także stanowi ryzyko rozwoju miażdżycy czy choroby serca.
Jaka dieta zamiast diety keto dla kobiet w ciąży?
Zatem, jak powinna wyglądać dieta dla kobiet w ciąży? Zamiast diety ketogenicznej postaw na bardziej zbilansowane sposoby żywienia. Skorzystaj z naszych porad, aby mieć pewność, że niczego Ci nie zabraknie w tym wyjątkowym okresie.
Dieta dla kobiet w ciąży – 6 najważniejszych zasad
Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta w ciąży? Najważniejsze jest to, aby przestrzegać kilku ważnych zasad. Jeśli nie masz czasu na komponowanie zbilansowanego jadłospisu, to dobrym rozwiązaniem może być dieta pudełkowa Poznań, Wrocław czy też Łódź. W wielu dużych i małych miastach można dziś zamówić gotowe posiłki na cały dzień, które są smaczne i zdrowe, a przy okazji eliminują konieczność samodzielnego gotowania.
Oto 6 zasad, jak żywić się w czasie ciąży:
- suplementuj – jod, kwas foliowy, omega-3;
- w ciągu dnia należy spożywać wszystkie grupy produktów – od tłuszczów roślinnych, po owoce i warzywa, mięso czy produkty zbożowe i mleko;
- jedz nabiał, który jest ważnym źródłem wapnia;
- zmniejsz lub całkowicie ogranicz jedzenie fast foodów i wysokoprzetworzonych przekąsek np. chipsów i ciasteczek;
- pij 2 litry wody dziennie;
- nie pal papierosów i nie pij alkoholu.
Jaka dieta pudełkowa dla kobiet w ciąży?
Skoro już wiesz, co jeść w ciąży, to teraz zastanówmy się, jaką firmę cateringową warto wybrać. Popularnym wyborem jest dieta pudełkowa z dowozem w Łodzi, Poznaniu czy w wielu innych miastach. Najważniejsze jest jednak to, że kobiety w ciąży mają do wyboru wiele zbilansowanych i pożywnych rodzajów diet, które są bezpieczne, a przy tym smaczne.
Oto 3 najpopularniejsze diety pudełkowe dla kobiet w ciąży:
- Standardowa dieta – to wybór, który cieszy się największym uznaniem i jest też najłatwiej dostępny. Zawiera zbilansowane posiłki, które dostarczają matce i dziecku niezbędnych wartości odżywczych. Najważniejsze jest to, aby odpowiednio dopasować zapotrzebowanie kaloryczne, być może po konsultacji z dietetykiem czy lekarzem, dobrym pomysłem będzie ustalenie wyższego niż standardowo zapotrzebowania kalorycznego np. 1800 lub 2200 kcal.
- Dieta wege – przyszłe mamy, które nie jadły wcześniej mięsa, muszą być szczególnie ostrożne w trakcie ciąży. Najważniejsze jest to, aby pozostać pod kontrolą dietetyka, który pomoże tak dopasować dietę, aby nie dopuścić do niedoborów. Dieta wege powinna w tym pomóc.
- Dedykowana dieta dla kobiet w ciąży – niektóre firmy oferują od razu posiłki, które zostały skomponowane z myślą o potrzebach kobiet w ciąży. Warto upewnić się, czy taka dieta spełnia oczekiwania pod względem indywidualnego stanu zdrowia i ulubionych smaków.
Artykuł sponsorowany