Diagnostyka obrazowa jest w obecnych czasach jedną z najbardziej efektywnych metod rozpoznawania różnego rodzaju urazów bądź schorzeń. Fakt, że zaczęto ją wykorzystywać nie tylko w medycynie, która służy ludziom, ale także w weterynarii, znacząco przyczynił się do wzrostu trafności stawianych przez weterynarzy diagnoz, a w efekcie lepszej skuteczności wdrażanych przez nich terapii leczniczych. TK weterynaryjne to jedno z najprecyzyjniejszych badań obrazowych, które w weterynarii ma szerokie spectrum zastosowań. Na czym dokładnie polega tego typu badanie, ile kosztuje CT zwierzaka i kiedy trzeba wykonać takie badanie swojemu zwierzęcemu przyjacielowi? O tym wszystkim przeczytacie w tym artykule. Koniecznie zostańcie z nami do końca, jeśli jesteście zainteresowani tematem.
Spis treści
Jak zbudowany jest tomograf weterynaryjny?
CT lub inaczej TK weterynaryjne to nieinwazyjne badanie, które nie sprawia bólu. Do jego wykonania wykorzystuje się specjalną aparaturę medyczną stworzoną z myślą o diagnozowaniu obrazowym. Tomograf, przy pomocy którego wykonuje się badanie, jest aparatem funkcjonującym dzięki promieniowaniu rentgenowskim oraz technologiom cyfrowym nowych czasów. To właśnie dzięki nim tomograf jest w stanie zobrazować nam interesujące nas części zwierzęcego (w tym przypadku) organizmu, tj. tkanki, kości czy naczynia krwionośne. Aparatura do TK zbudowana jest z kilku kluczowych elementów. Tomograf składa się z gantry, stołu i panelu kontrolnego. Gantra to obudowa tomografu z okrągłym otworem, przez który na stole wsuwany jest do wnętrza urządzenia pacjent. We wnętrzu systemu zamontowane są profesjonalne lampy rentgenowskie i czujniki detekcyjne, które zamieniają sygnały na cyfrowy obraz organizmu.
TK weterynaryjne i jego zastosowanie
Tomografia komputerowa jest badaniem o ogromnym spectrum zastosowań. Ratuje życie naszych pupili podczas diagnostyki urazowej mającej za zadanie rozpoznanie wewnętrznych urazów zwierzęcia. Tomograf wykorzystuje się także, gdy zwierzak ma problemy z narządami ruchu, problemy onkologiczne, problemy ze stawami lub epizody padaczkowe. Dzięki CT weterynarz jest w stanie określić zaawansowanie problemu i w precyzyjny sposób dopasować odpowiadające mu, najbardziej skuteczne formy leczenia.
Jak przebiega badanie tomografem weterynaryjnym?
Wbrew pozorom nie jest ono bolesne ani nieprzyjemne dla pupila. Najbardziej stresujące jest ono – nie da się ukryć – dla jego właściciela. Tomografię weterynaryjną wykonuje się w ogólnym znieczuleniu, tzn. że badane zwierzę śpi podczas badania. Tylko w ten sposób weterynarze są w stanie zapanować na pupilem, który w trakcie tomografii nie może się ruszać. W tym miejscu warto podkreślić, że samo badanie nie jest długie, gdyż skanowanie nie zajmuje więcej niż 20 minut. Jeśli w dniu wykonania badania u pupila wybieracie się do pracy i liczycie na to, że po prostu ‘wyskoczycie’ na chwile na badanie – pamiętajcie, że do czasu skanowania musicie doliczyć także czas na wybudzenie pupila. Zwierzę nie może opuścić kliniki bądź gabinetu od razu po badaniu. Musi dojść do siebie.
Ile kosztuje tomografia weterynaryjna?
TK u zwierząt to badanie, którego koszt kształtuje się w przedziale pomiędzy 400 zł a 600 zł. Skąd ta wysoka, nie ukrywajmy, cena? Składa się na nią koszt środków usypiających, koszt podanego podczas badania kontrastu, wysoki koszt urządzenia, czas pracy weterynarza i wiele innych.
Podsumowanie
Dynamiczny rozwój diagnostyki weterynaryjnej to dla nas i naszych zwierzaków świetna wiadomość. Efekty tego rozwoju przekładają się głównie na skrócenie czasu i trafności stawianych przez weterynarzy diagnoz. Im więcej rzetelnych informacji posiadają, tym skuteczniej mogą oni leczyć nasze czworonogi.
Artykuł partnera