Czy w ciąży można pić alkohol?

| | ,

Kochasz swoje przyszłe dziecko – o to nawet nie musimy pytać. Dbasz o odpoczynek, przyjmujesz kwas foliowy, twoje przyjaciółki przygotowują już maleńkie sweterki i kocyki na drutach, przeglądasz internet w poszukiwaniu najlepszego wózka. Z pewnością także dbasz o odpowiednią dietę i ruch. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz pozwolić sobie na picie alkoholu w ciąży – nawet niewielkiej ilości – od razu zapewniamy cię, że nie.

 

Kiedy alkohol najbardziej szkodzi w ciąży?

Alkohol etylowy jest substancją toksyczną, co więcej, organizm kobiety znosi go dużo gorzej niż mężczyzny. Natomiast organizm dziecka w łonie matki, z niewykształconą wątrobą, zajmującą się oczyszczaniem z toksyn, nie ma szans, by poradzić sobie z nawet najmniejszą dawką. Choć organizm mamy zdąży już zmetabolizować alkohol, minie wiele godzin, nim przestanie on oddziaływać na organizm malucha.

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule brzmi więc: zawsze, w dodatku wystarczy niewielka dawka, żeby zaszkodzić dziecku. Jeśli planujecie powiększyć rodzinę, odstaw na ten czas napoje alkoholowe (także piwo bezalkoholowe – może ono zawierać alkohol, zgodnie z prawdą powinno się nazywać raczej niskoalkoholowym).

Jak alkohol wpływa na płód?

Być może słyszałaś opowieści, że czerwone wino pomaga na trawienie w ciąży i zwiększa poziom żelaza u dziecka, a lampka koniaku poprawia humor ciężarnej. To szkodliwe mity.

Wyobraź sobie, że alkohol w pierwszych tygodniach ciąży wywołuje więcej zniszczeń niż marihuana czy heroina. Może spowodować wady serca, wątroby, deformacje twarzoczaszki i układu nerwowego, a przede wszystkim obumarcie zarodka i poronienia. W tym czasie oczy, uszy, serce, kończyny, a przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy dopiero się rozwijają i każda dawka toksyn będzie niezwykle niebezpieczna.

Już niewielka dawka alkoholu w II trymestrze ciąży może wywołać poronienie. Jeśli maluchowi uda się przetrwać, czekają go wady OUN, uszkodzenie tkanki mięśniowej, skóry, gruczołów, kośćca.

Dziecko w III trymestrze jest silniejsze, ale nadal alkohol może przyczynić się do przedwczesnych narodzin czy poronienia. Niesie również niebezpieczeństwo zahamowania wzrostu płodu oraz pojawienie się zaburzeń neuropsychosomatycznych.

picie-alkoholu-w-ciazy

Więcej na temat skutków picia alkoholu w ciąży możesz się dowiedzieć z tego artykułu https://osrodekprzebudzenie.org/konsekwencje-picia-alkoholu-w-ciazy/

Czym jest FAS?

Z pewnością słyszałaś o dzieciach obarczonych zespołem FAS, czyli Płodowego Zespołu Alkoholowego. Syndrom ten dotyka nie tylko dzieci z tzw. rodzin patologicznych, a osoba, której on dotyczy, zmaga się z nim do końca życia. Lżejsza, choć nie mniej bolesna odmiana zespołu, to FAE (Alkoholowy Efekt Płodowy).

Jakie trudności spotykają dzieci z FAS? Wad rozwojowych może być wiele, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Nie zawsze muszą występować razem, jednak zespół obejmuje tak charakterystyczne cechy jak niski wzrost, małogłowie, anomalie w budowie twarzy (zbyt szeroko osadzone oczy, nos krótki i zadarty, rynienka podnosowa słabo zaznaczona lub nieistniejąca, górna warga bardzo cienka, nisko osadzone uszy, często ze zniekształconymi małżowinami, twarz płaska, szeroka, mocno owłosiona głowa i brwi), problemy z pracą nerek, serca, wątroby, narządów płciowych, wolniejszy rozwój. Wady układu kostno-mięśniowego powodują, że maluch szybko się męczy i ma dużą podatność na złamania i stłuczenia, a z powodu zaburzeń czucia głębokiego nie domyśla się, że coś się stało.

Dużym problemem będzie także opóźnienie intelektualne, problemy z pamięcią (a tym samym z nauką), zaburzenia słuchu, mowy, wzroku. Wtórnie będzie to prowadzić do poczucia niższości i agresji wobec rówieśników.

Alkohol w ciąży – nie ryzykuj

Przyjdzie jeszcze ten czas, że razem z mężem wypijecie po lampce wina podczas wieczornego oglądania filmu czy kieliszek likieru na imieninach ulubionej cioci. Teraz kiedy oczekujesz dziecka (bądź też starasz się o nie), zrezygnuj z napojów alkoholowych – nawet jeśli słyszysz, że ktoś inny wypił odrobinę alkoholu i dziecku nic się nie stało. Może się tak zdarzyć, że wady fizyczne będą niewidoczne, za to dziecko będzie zmagać się z problemami natury poznawczej i behawioralnej. Jeśli masz problem z odstawieniem alkoholu zastanów się koniecznie nad terapią w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień Przebudzenie.

Picie w ciąży jest niewskazane, szczególnie ze względu na małego człowieka, który ma przyjść na świat, podobnie zresztą jak dla dziecka karmionego piersią. A w końcu chcesz dla niego jak najlepiej.

Poprzednie

Prezent z okazji Dnia Dziecka dla 3 latka

Wybierz treningi, które odpowiadają Twoim potrzebom i celom, a następnie otrzymaj wsparcie, które pomoże Ci je osiągnąć

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x