Kochasz swoje przyszłe dziecko – o to nawet nie musimy pytać. Dbasz o odpoczynek, przyjmujesz kwas foliowy, twoje przyjaciółki przygotowują już maleńkie sweterki i kocyki na drutach, przeglądasz internet w poszukiwaniu najlepszego wózka. Z pewnością także dbasz o odpowiednią dietę i ruch. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz pozwolić sobie na picie alkoholu w ciąży – nawet niewielkiej ilości – od razu zapewniamy cię, że nie.
Spis treści
Kiedy alkohol najbardziej szkodzi w ciąży?
Alkohol etylowy jest substancją toksyczną, co więcej, organizm kobiety znosi go dużo gorzej niż mężczyzny. Natomiast organizm dziecka w łonie matki, z niewykształconą wątrobą, zajmującą się oczyszczaniem z toksyn, nie ma szans, by poradzić sobie z nawet najmniejszą dawką. Choć organizm mamy zdąży już zmetabolizować alkohol, minie wiele godzin, nim przestanie on oddziaływać na organizm malucha.
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule brzmi więc: zawsze, w dodatku wystarczy niewielka dawka, żeby zaszkodzić dziecku. Jeśli planujecie powiększyć rodzinę, odstaw na ten czas napoje alkoholowe (także piwo bezalkoholowe – może ono zawierać alkohol, zgodnie z prawdą powinno się nazywać raczej niskoalkoholowym).
Jak alkohol wpływa na płód?
Być może słyszałaś opowieści, że czerwone wino pomaga na trawienie w ciąży i zwiększa poziom żelaza u dziecka, a lampka koniaku poprawia humor ciężarnej. To szkodliwe mity.
Wyobraź sobie, że alkohol w pierwszych tygodniach ciąży wywołuje więcej zniszczeń niż marihuana czy heroina. Może spowodować wady serca, wątroby, deformacje twarzoczaszki i układu nerwowego, a przede wszystkim obumarcie zarodka i poronienia. W tym czasie oczy, uszy, serce, kończyny, a przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy dopiero się rozwijają i każda dawka toksyn będzie niezwykle niebezpieczna.
Już niewielka dawka alkoholu w II trymestrze ciąży może wywołać poronienie. Jeśli maluchowi uda się przetrwać, czekają go wady OUN, uszkodzenie tkanki mięśniowej, skóry, gruczołów, kośćca.
Dziecko w III trymestrze jest silniejsze, ale nadal alkohol może przyczynić się do przedwczesnych narodzin czy poronienia. Niesie również niebezpieczeństwo zahamowania wzrostu płodu oraz pojawienie się zaburzeń neuropsychosomatycznych.
Więcej na temat skutków picia alkoholu w ciąży możesz się dowiedzieć z tego artykułu https://osrodekprzebudzenie.org/konsekwencje-picia-alkoholu-w-ciazy/
Czym jest FAS?
Z pewnością słyszałaś o dzieciach obarczonych zespołem FAS, czyli Płodowego Zespołu Alkoholowego. Syndrom ten dotyka nie tylko dzieci z tzw. rodzin patologicznych, a osoba, której on dotyczy, zmaga się z nim do końca życia. Lżejsza, choć nie mniej bolesna odmiana zespołu, to FAE (Alkoholowy Efekt Płodowy).
Jakie trudności spotykają dzieci z FAS? Wad rozwojowych może być wiele, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Nie zawsze muszą występować razem, jednak zespół obejmuje tak charakterystyczne cechy jak niski wzrost, małogłowie, anomalie w budowie twarzy (zbyt szeroko osadzone oczy, nos krótki i zadarty, rynienka podnosowa słabo zaznaczona lub nieistniejąca, górna warga bardzo cienka, nisko osadzone uszy, często ze zniekształconymi małżowinami, twarz płaska, szeroka, mocno owłosiona głowa i brwi), problemy z pracą nerek, serca, wątroby, narządów płciowych, wolniejszy rozwój. Wady układu kostno-mięśniowego powodują, że maluch szybko się męczy i ma dużą podatność na złamania i stłuczenia, a z powodu zaburzeń czucia głębokiego nie domyśla się, że coś się stało.
Dużym problemem będzie także opóźnienie intelektualne, problemy z pamięcią (a tym samym z nauką), zaburzenia słuchu, mowy, wzroku. Wtórnie będzie to prowadzić do poczucia niższości i agresji wobec rówieśników.
Alkohol w ciąży – nie ryzykuj
Przyjdzie jeszcze ten czas, że razem z mężem wypijecie po lampce wina podczas wieczornego oglądania filmu czy kieliszek likieru na imieninach ulubionej cioci. Teraz kiedy oczekujesz dziecka (bądź też starasz się o nie), zrezygnuj z napojów alkoholowych – nawet jeśli słyszysz, że ktoś inny wypił odrobinę alkoholu i dziecku nic się nie stało. Może się tak zdarzyć, że wady fizyczne będą niewidoczne, za to dziecko będzie zmagać się z problemami natury poznawczej i behawioralnej. Jeśli masz problem z odstawieniem alkoholu zastanów się koniecznie nad terapią w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień Przebudzenie.
Picie w ciąży jest niewskazane, szczególnie ze względu na małego człowieka, który ma przyjść na świat, podobnie zresztą jak dla dziecka karmionego piersią. A w końcu chcesz dla niego jak najlepiej.