Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

| |

Jazda na rowerze jawi się jako świetny sposób na dotlenienie, odrobinę ruchu i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. O ile nie ma badań zabraniających tej aktywności kobietom przy nadziei, warto dowiedzieć się, kiedy nie jest to zalecane. Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie, jednak w przypadku ciężarnych ze wszystkim trzeba uważać. Czy w ciąży można jeździć na rowerze? Jak to robić bezpiecznie?

Jak bezpiecznie jeździć na rowerze w ciąży?

Istnieje kilka zaleceń, które zapewnią większe bezpieczeństwo przyszłej mamie i szkrabowi. Dzięki nim zdrowie ciężarnej pozostanie niezachwiane, a wręcz odczuje ona jedynie pozytywne skutki przejażdżki rowerowej.

Woda, woda i jeszcze raz woda

Przede wszystkim nawodnienie. Brzuchatki powinny unikać przegrzania organizmu, dlatego w wyposażeniu sprzętu powinno być miejsce na dużą butelkę wody. W celu uniknięcia podwyższenia temperatury ciała, dobrze jest wybierać zacienione trasy i unikać tych najbardziej nasłonecznionych, szczególnie w samo południe w lato.

Spokojna przejażdżka zamiast dzikiego Tour de France

Czy w ciąży można jeździć na rowerze wyczynowo i intensywnie? No nie. Mniejsze tempo jazdy to kolejna rzecz na liście. Trzeba pamiętać, że w tym pięknym okresie organizm łatwiej się męczy, więc jest większe ryzyko przeforsowania się w krótkim czasie. Dodatkowo częste przystanki złagodzą uczucie zmęczenia i pozwolą przywrócić galopujący puls do normalnego stanu. 

Jaki rumak będzie odpowiedni?

Najlepiej sprawdzi się lekki rower miejski. Jego budowa umożliwia jazdę w wyprostowanej pozycji, dzięki czemu kręgosłup nie jest obciążony, ciężarnej łatwiej się oddycha i nie ma możliwości przypadkowego uderzenia kolanem w zaokrąglony brzuszek. Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę to ilość biegów – im więcej, tym lepsza regulacja nacisku, co pozwala na minimalizację obciążenia i zmęczenia. 

czy-w-ciazy-mozna-jezdzic-na-rowerze (2)

Rowery typy damka mają również tę zaletę, że umożliwiają łatwe wejście i zejście z roweru. A jeśli zależy Ci jak na najwyższym komforcie jazdy, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Dostępne na rynku specjalne miękkie, szerokie siodełka dla ciężarnych z pewnością uprzyjemnią Ci jazdę. A czy w ciąży można jeździć na rowerze górskim? Niby można, ale nie jest to polecane.

Jeszcze kilka małych wskazówek

Kolejną rzeczą jest trasa. Bezpieczniej będzie jeździć po płaskich powierzchniach jak asfaltowa droga, ścieżki rowerowe, czy przyjemne leśne ścieżki. Jednym ze środków ostrożności jest także unikanie dźwigania roweru. W razie gdy zajdzie taka potrzeba, lepiej poprosić o pomoc partnera lub osobę znajdującą się w pobliżu.

Jazda na rowerze w ciąży, a intensywność

Chyba wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie. A jazda na rowerze szczególnie dobrze wpłynie na kobiety, które już wcześniej upodobały sobie ten rodzaj sportu. Jednak trzeba wspomnieć, że mówimy tutaj to lekkim wysiłku na miejskim jednośladzie. Wszelkie intensywne treningi na rowerach górskich, czy kolarskich są niewskazane dla kobiet przy nadziei.

Jazda na rowerze w pierwszym trymestrze ciąży

Jazda na rowerze w pierwszym trymestrze ciąży jest dopuszczalna, jednak trzeba uważać ze względu na rozwijający się płód. Najlepiej zawsze skonsultować swoje zamiary z lekarzem. Jeśli ciąża jest zdrowa i przyszła mama czuje się w porządku, nie powinno być przeciwwskazań.

Jazda na rowerze w ciąży – zalety

ciaza-a-jazda-na-rowerze

Czy w ciąży można jeździć na rowerze, tak żeby odczuwać pozytywne skutki tego rodzaju ruchu? Oczywiście. Pod warunkiem że stosuje się do powyższych rad. A korzyści zdrowotnych jest wiele. Do zalet wiążących się z jeżdżeniem na rowerze w ciąży z pewnością jest to, że jest to świetna forma dotlenienia organizmu oraz zredukowaniu poziomu stresu. Rowerowe wycieczki zapobiegają powstawaniu żylaków, czy obrzęków nóg dzięki pozytywnemu wpływowi na prawidłowe krążenie. Ponadto zachowanie aktywności fizycznej do porodu utrzymuje mamę w zdrowiu i pomaga w szybszym powrocie do sprawności po urodzeniu maluszka. Kontakt z naturą jest niezwykle ważny przy utrzymaniu zdrowia.

Ciąża a jazda na rowerze – przeciwwskazania

Ten wyjątkowy okres w życiu kobiety może być dla niej niestety często męczący, ponieważ z części ulubionych rzeczy trzeba będzie zrezygnować. W przypadku przejażdżki na tym jednośladzie istnieje kilka przeciwwskazań, m.in:

  • anemia
  • poronienia w przeszłości
  • krwawienia z dróg rodnych
  • poważne ryzyko porodu przedwczesnego
  • nadciśnienie tętnicze
  • krwiaki w macicy
  • przodujące łożysko
  • ciąża bliźniacza
  • cukrzyca

Skarżąc się na którąś z powyższych dolegliwości, trzeba zapomnieć o rowerze na czas ciąży, ponieważ w przeciwnym wypadku przyszłą mamę mogą czekać przykre konsekwencje. Zaleca się także, żeby z tej aktywności korzystały raczej ciężarne, które regularnie jeździły na rowerze. Ich organizm jest przyzwyczajony do takich treningów, dzięki czemu wolniej się męczą, utrzymują względnie stałe ciśnienie i temperaturę ciała.

Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży

Jest to świetne rozwiązanie, gdy za oknem śnieg, deszcz, plucha, a najdzie ochota na odrobinę ruchu. Taki sprzęt ma swoje zalety – nie ma ryzyka wstrząsów, jazdy pod górkę, po kamieniach, czy upadku z roweru. A gdy przyszła mama się zmęczy, może w każdej chwili położyć się na łóżku znajdującym się kilka kroków od niej. Czy w ciąży można jeździć na rowerze stacjonarnym? Z pewnością jest to bezpieczniejsza forma aktywności, niż zwykły rower. A jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży także może dać wiele frajdy i dostarczyć podobnych korzyści zdrowotnych. Ponadto przy rozsądnym użytkowaniu sprzętu i odpowiednim zdrowiu, ciężarna w każdym trymestrze może z niego korzystać.

Poprzednie

Dobry krem na atopowe zapalenie skóry

Uprawianie sportu w ciąży – na jakie aktywności można sobie pozwolić?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dorota

hej hej, ja jezdzilam na rowerze jeszcze i w drugim trymestrze ;p pozdrawiam mamusie ze stycznia!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x