Produkcja kosmetyków naturalnych pod wieloma względami różni się od produkcji kosmetyków konwencjonalnych. Warto o tym pamiętać, bo właśnie z tego względu produkty naturalne cieszą się rosnącą popularnością. To nie jest kwestia, tylko wysokiej jakości i skuteczności, ale też wyjątkowych metod produkcyjnych. Co trzeba o nich wiedzieć? Co jest najważniejsze w kosmetykach naturalnych?
Spis treści
Dobry skład
W przypadku żywności każdy już wie, że im krótszy skład, tym mniej przetworzony – a zarazem zdrowszy jest produkt. Oznacza to w takim razie, że świadomi konsumenci szukają jedzenia, które na etykiecie ma najkrótszą listę komponentów. Podobnie jest w przypadku naturalnych kosmetyków. W porównaniu z produktami konwencjonalnymi, metody produkcji kosmetyków naturalnych są zupełnie inne. Przede wszystkim unika się stosowania dodatków chemicznych. Unika się dodatków: parabenów, SLS, dodatków ropopochodnych, silikonów, parafin i innych sztucznych substancji, które powstały w laboratorium w wyniku przemian chemicznych. Kosmetyki naturalne mają krótki skład, który zasługuje na uwagę. Można porównać go do składu wysokiej jakości jedzenia, które nie zostało przetworzone. To żadna tajemnica, że właśnie ono jest najlepsze dla naszej diety. Podobnie jest z kosmetykami. Im krótszy skład, tym jest on bardziej bezpieczny – dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska.
Mniejsze serie i inne opakowanie
Kosmetyki naturalne są zwykle projektowane od A do Z jako produkty przyjazne przyrodzie. Z tego powodu najczęściej nie pakuje się ich w plastik. Warto spojrzeć np. na olejek różany od VisPlantis, który jest w szkle. Zdecydowanie częściej można zauważyć je opakowane w szklane słoiki lub papierowe torebki. Dzięki temu do produktu nie przedostają się mikrocząsteczki plastiku. Warto też wspomnieć, że takie opakowania nadają się do ponownego wykorzystania albo przetworzenia ich. Tym samym generują mniej śmieci. Kolejną kwestią jest też wielkość produkowanych serii. W przypadku kosmetyków konwencjonalnych są one produkowane w gigantycznych ilościach. Produkty mają długą datę ważności, więc zdarza się, że w kilka dni produkuje się zapas danego specyfiku nawet na kilka lat. Może się więc okazać, że kiedy kupujesz w sklepie kosmetyk… jest on już dość stary. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku kosmetyków naturalnych. Z racji tego, że nie dodaje się do nich silnych konserwantów, kosmetyki te należy zużyć dość szybko po ich wyprodukowaniu. Stąd też kosmetyki te produkuje się dość małymi partiami. Zdarza się nawet, że są one przygotowywane dopiero na konkretne zamówienie.
Specjalny sposób przechowywania
W przypadku niektórych kosmetyków naturalnych konieczne jest przechowywanie ich w lodówce. Jest to kwestia właśnie wysokiej jakości organicznych składników bez konserwantów. Warto też wiedzieć, że wiele kosmetyków o naturalnym składzie po otworzeniu opakowania należy zużyć w dość krótkim czasie. Pamiętajmy, że takie kosmetyki wymagają tyle samo uwagi przy ich przechowywaniu, co wysokiej jakości naturalna żywność. Właśnie to stoi też za ich świetną skutecznością.