Co to jest kolka niemowlęca i co może ją powodować?

| |

Dla wielu matek ustalenie przyczyny płaczu dziecka może być bardzo trudne i może wynikać z wielu czynników. Takie jak głód, sen, zimno, ciepło itp. Istnieją jednak inne przyczyny, które mogą spowodować bardziej gwałtowną reakcję dziecka. Dlatego opowiemy Ci, czym jest kolka niemowlęca i jakie są jej możliwe przyczyny.

Chociaż jest to stan łagodny, może powodować duży dyskomfort u dziecka, a także niepokój lub rozpacz u rodziców. Dobrze jest wiedzieć, jak je rozpoznać i, jeśli to możliwe, unikać, na ile to możliwe, ich przyczyn. A kolka może pojawić się w każdej chwili – na spacerze, w środku nocy, czy przed odwiezieniem dziecka do żłobka. Dlatego warto wiedzieć jak sobie z nią poradzić. Jeśli zatem nadal nie wiesz dobrze, na czym polega kolka niemowlęca, czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym schorzeniu.

Co to jest kolka niemowlęca?

Kolka u niemowląt to bóle brzucha o pewnym stopniu nasilenia. Mogą one wywoływać silne objawy u dziecka, ale nie są łatwe do wykrycia, chyba że zwracamy uwagę na inne objawy, które mogą wystąpić u dziecka. Należą do nich: płacz, zginanie nóg, obrzęk brzuszka, zaczerwienienie twarzy, ciągłe kopanie, marudność, zaciśnięte pięści. Badania wykazały, że kolka występuje częściej u niemowląt karmionych mlekiem matki niż u tych, które są karmione wyłącznie piersią.

Kolka niemowlęca – objawy

Może to być niepokojąca sytuacja i można rozpoznać, że dziecko cierpi na kolkę. Gdy płacz jest uporczywy i nie ustaje po wykonaniu jakiejkolwiek czynności, aby je uspokoić. Dziecko jest grymaśne, jednak nie występują inne symptomy choroby, ani gorączka. Objawem kolki mogą być takie dolegliwości jak np. podkurczanie nóg, napięty brzuszek, prężenie się, nagły głośny płacz.

Innym problemem większości matek jest to, że mylą ten objaw z innymi, więc nie wiedzą, jak rozpoznać kolkę. Czasami jednak konieczne jest także poznanie możliwych przyczyn tego problemu. W ten sposób można mieć pewność, że symptomatologia występująca u dziecka jest spowodowana kolką niemowlęcą.

Kiedy pojawia się kolka niemowlęca?

Wydaje się, że wiek dziecka jest czynnikiem decydującym o wystąpieniu epizodów kolki niemowlęcej. Stan ten występuje często u niektórych dzieci poniżej 5 miesiąca życia. Ma ona tendencję do prawie całkowitego zanikania po osiągnięciu przez dziecko 6 miesiąca życia.

Główne przyczyny kolki niemowlęcej

Jak już wspomniano, ważne jest, aby wiedzieć, jakie są główne przyczyny kolki niemowlęcej. Po to, by móc skutecznie rozpoznać, że objawy, które prezentuje nasze dziecko, są niewątpliwie spowodowane tym schorzeniem. Zobaczmy więc, jakie są możliwe przyczyny kolki niemowlęcej.

Nieprawidłowe karmienie

Niemowlęta karmione mieszanką paszową częściej cierpią na kolkę, ale niemowlęta karmione piersią również częściej cierpią na kolkę. W tym przypadku może to wynikać z diety matki, dlatego konieczne jest wyeliminowanie niektórych pokarmów. Należy również unikać produktów mlecznych i ich pochodnych, produktów zawierających pszenicę, jaja, soję i kofeinę. Po karmieniu dziecka konieczne jest prawidłowe usunięcie gazów, ponieważ podejrzewa się, że mogą one powodować kolkę.

Problemy z florą jelitową

Niektóre problemy związane są z florą jelitową dziecka, co może powodować epizody kolki. Dlatego konieczne jest podawanie probiotyków i prebiotyków, które pomagają regulować produkcję mikroorganizmów.

Nietolerancja laktozy

Inną możliwą przyczyną kolki u noworodków są problemy z trawieniem laktozy. Ponieważ jest to jedyny pokarm, jaki otrzymują od urodzenia, ich układ pokarmowy nie dojrzał jeszcze wystarczająco. Ponieważ jest to jedyny pokarm, jaki dziecko otrzymuje od urodzenia, jego układ trawienny nie jest wystarczająco dojrzały, aby przeprowadzić prawidłowy proces trawienia, co powoduje niefortunne skutki dla dziecka.

Jak długo trwa kolka niemowlęca?

Tego typu epizody u niemowlaka trwają od kilku minut do nawet kilku godzin. Warto jeszcze dodać, że kolki niemowlęce pojawiają się w okolicy 2-3 tygodnia życia dziecka. Jeśli natomiast zastanawiasz się, kiedy ustępuje, to zazwyczaj samoistnie znika około 3-4 miesiąca życia.

Kolka niemowlęca – domowe sposoby

Leczenie w domowych warunkach tej dolegliwości polega na:

  • masażu brzuszka – należy go delikatnie masować okrężnymi ruchami zgodnymi z ruchem wskazówek zegara,
  • picie herbaty antykolkowej – jej składniki przenikną do mleka matki, którym później nakarmi maluszka,
  • podaniu preparatu antykolkowego – sporadycznie można dziecku podać preparaty na bazie rumianku lub kopru włoskiego,
  • kołysaniu – pomoże to w uspokojeniu dziecka,
  • ogrzaniu brzuszka – można to zrobić za pomocą ciepłego ręcznika lub małego termoforu.
Poprzednie

Jak dbać o siebie w trakcie ciąży?

Pościel do łóżeczka z wypełnieniem — dlaczego warto ją wybrać?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x