Choroby dietozależne – co się do nich zalicza?

| |

Choroby dietozależne to schorzenia, które są spowodowane głównie lub w dużej mierze przez nieodpowiednią dietę i styl życia. Występują one często w krajach wysokorozwiniętych i wynikają z nadmiernego spożycia tłuszczów, cukrów, soli i przetworzonej żywności. Są też związane z niedostatecznym spożyciem warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, białka roślinnego i innych składników odżywczych. Jakie są najczęściej spotykane choroby dietozależne i czy w ich leczeniu może pomóc nam dietetyk?

Choroby dietozależne – z jakimi schorzeniami można się najczęściej spotkać?

Warto zaznaczyć, że część chorób można kontrolować i leczyć poprzez zmianę stylu życia i diety. Jakie schorzenia zaliczają się do grupy dietozależnych?

  • Otyłość – to stan, w którym organizm gromadzi nadmiar tkanki tłuszczowej, co prowadzi do wzrostu masy ciała i może skutkować szeregiem problemów zdrowotnych. Choroba ta jest spowodowana przede wszystkim nieprawidłowym stylem życia, w tym niezdrową dietą i brakiem aktywności fizycznej.
  • Cukrzyca typu 2 – choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi, zwykle z powodu oporności na insulinę lub nieprawidłowości w wydzielaniu insuliny przez trzustkę. Często jest związana z otyłością i brakiem aktywności fizycznej. Osobami cierpiącymi na cukrzycę typu 2 powinien opiekować się dietetyk.
  • Choroby układu krążenia (np. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca) – ich główną przyczyną jest niezdrowy styl życia, palenie papierosów i brak aktywności fizycznej.

Jak poradzić sobie z chorobami dietozależnymi?

W przypadku chorób dietozależnych kluczowym elementem leczenia jest zmiana dotychczasowych nawyków, a przede wszystkim diety, na bardziej zdrową i zbilansowaną. Wymaga to m.in. unikania przetworzonej żywności, ograniczenia spożycia tłuszczów i cukrów, a także zwiększenia ilości warzyw, owoców, białka roślinnego i innych składników odżywczych. Przygotowaniem jadłospisów może zająć się dla nas dietetyk. Zaleca się także unikanie alkoholu, palenia papierosów oraz regularną aktywność fizyczną.

Chcesz wiedzieć więcej! Zapraszamy na konsultacje! Goja – dietetyk Niepołomice

Artykuł partnera

Poprzednie

Zabawki z wytłaczanek po jajkach – kreatywny sposób na zabawę z dzieckiem

Aktywność fizyczna w ciąży – czy można ćwiczyć na siłowni?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x