Trudno sobie wyobrazić wieczorny seans przy Netflixie z bliską osobą bez przekąsek takich chipsy, chrupki czy paluszki. Jednak będąc w stanie błogosławionym trzeba się kilka razy zastanowić zanim się sięgnie po tego typu produkty. Czy chipsy w ciąży są bezpieczne dla zdrowia mamy i przyszłego malucha?
Spis treści
Chipsy a ciąża – dlaczego ma się na nie ochotę?
Oprócz tego, że chipsy kojarzą się nam ze smaczną przekąską, a ich różnorodność smaków może skusić prawie każdego, istnieje jeszcze kilka powodów przez które tak ciężko nam się im oprzeć. Udowodniono, że to co przyciąga nas najbardziej to…chrupanie. Im głośniej chipsy czy chrupki chrupią tym większą przyjemność nam sprawia jedzenie ich. Ponadto jeśli chodzi o kobiety w ciąży, to ich szczególna ochota na tego typu produkty może wynikać z tego, że w okresie błogosławionym zapotrzebowanie kaloryczne rośnie, a jak wiadomo, chipsy są niezwykle kaloryczne i w krótkim czasie, bez uprzedniego przygotowania mogą dostarczyć zastrzyk energetyczny.
Chipsy w ciąży – dlaczego nie warto?
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie jest to najzdrowszy posiłek, zwłaszcza dla przyszłej mamy. Oto kilka powodów, dla których należy unikać chipsów w ciąży:
- Zawierają konserwanty i polepszacze smaku, w tym akrylamid, który ma właściwości rakotwórcze oraz może uszkodzić układ nerwowy płodu doprowadzając tym samym do poważnych wad rozwojowych.
- Zawarte w nich tzw. utwardzone tłuszcze trans zwiększają poziom złego cholesterolu LDL. Może to z kolei przyczynić się do pojawienia się schorzeń układu krążenia (np. miażdżycy).
- Wysokie zasolenie tego produktu prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, a w rezultacie do opuchniętych nóg i kostek. Ponadto duża ilość soli w diecie sprzyja nadciśnieniu tętniczemu, co jest niebezpieczne dla zdrowia mamy i przyszłego dziecka.
- Wysoka zawartość tłuszczu, w tym olejów niskiej jakości może doprowadzić do otyłości, nadwagi i innych dolegliwości związanych z przyrostem masy ciała.
- Ponadto chipsy są zapychaczami, które pozbawione są niezbędnych składników odżywczych, która kobieta w ciąży powinna dostarczać sobie w większych ilościach niż dotychczas.
Czy w ciąży można jeść chipsy?
Kierowanie się umiarem jest najlepszą odpowiedzią. O ile brzuchatka dostarcza sobie niezbędnych witamin, minerałów, o tyle skuszenie się czasem na kilka chipsów nie powinno jej zaszkodzić. Jednak warto najpierw spojrzeć na skład produktu i wybrać te, których lista składników jest krótka, pozbawiona barwników i konserwantów. Dodatkowo lepszym wyborem są chipsy o mniejszej zawartości tłuszczu (np. z pieca) oraz te z mniejszą ilością soli.
Chipsy w ciąży a badania
W badaniach z 2012 wykazano, że istnieje korelacja między jedzeniem chipsów w ciąży, a wagą dziecka. Spożywanie tego produktu zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową, a ma to związek z akryloamidem chemicznym. Ta substancja jest bowiem w stanie przenikać przez łożysko przez co wpływa na rozwijający się płód.
Badania przeprowadzone w ponad 20 ośrodkach na terenie całej Europy przez naukowców z Centrum Badań nad Epidemiologią Środowiskową udowodniły ponadto kilka innych niepokojących zależności. Między innymi to, że niska masa urodzeniowa dziecka jest związana z wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi zarówno w we wcześniejszym stadium życia jak i późniejszym np. z chorobami sercowo-naczyniowymi. A mniejszy obwód głowy dziecka (w porównaniu do grupy kontrolnej) może wpływać na opóźniony rozwój neurologiczny w przyszłości.
Jedzenie chipsów w ciąży – konsekwencje
Podsumowując, warto przytoczyć kilka możliwych konsekwencji wynikających z nadmiernego spożywania chipsów w ciąży. Są nimi:
- mniejszy obwód dziecka po urodzeniu,
- niska masa urodzeniowa,
- otyłość/nadwaga matki,
- możliwe wady rozwojowe dziecka,
- nadciśnienie matki,
- niedostarczenie niezbędnych składników mineralnych rozwijającemu się płodowi,
- niedożywienie maleństwa w brzuchu matki,
- ogólne pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia.
Chipsy w ciąży – czy jest zdrowa alternatywa?
Jeśli koniecznie chcesz sobie coś pochrupać lub przegryźć oglądając film, lepiej skusić się na chipsy warzywne lub owocowe. Dzięki ich rosnącej popularności, na rynku można znaleźć wiele rodzajów, np. chipsy z jarmużu, marchewki, buraka, topinambura, banana, jabłka. Tego typu przekąski wciąż zawierają sól, jednak jej ilość jest mniejsza w porównaniu do tych klasycznych.
Pomocny artykuł :)!