Bolesne miesiączki to bardzo popularne zjawisko, które w ogromnym stopniu obniża komfort życia kobiet i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niestety wiele pań traktuje je jako stałą część swojego życia, do której trzeba się przyzwyczaić. Tymczasem tego typu dolegliwości nigdy nie są czymś normalnym i mogą być powiązane z różnymi chorobami. W ich leczeniu pomoże nam ginekolog. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?
Spis treści
Skąd biorą się bóle podczas miesiączki?
Bolesne miesiączkowanie jest najczęściej występującym schorzeniem ginekologicznym. Ból ma charakter skurczowy i pojawia się przed okresem oraz/lub w jego trakcie. Dolegliwości mogą utrzymywać się kilka godzin, a nawet kilka dni. Często pojawiają się także inne objawy, m.in. nudności, wymioty lub zawroty głowy. Niestety przyczyny schorzenia nie są do końca poznane. Zalicza się do nich m.in. nieodpowiednia dieta, stres, zespół napięcia przedmiesiączkowego i wczesny wiek pierwszej miesiączki.
Jak poradzić sobie z bólem?
Panie, u których dolegliwości bólowe można określić jako niewielkie lub średnie mogą zacząć od wypróbowania domowych sposobów. Dobrze sprawdzają się m.in. ciepłe okłady, o ile krwawienie nie jest zbyt intensywne. Termofor z ciepłą wodą złagodzi ból i zmniejszy skurcze. Ponadto wskazane są napary z ziół o właściwościach rozkurczowych, np. z melisy, mięty czy nagietka. Dobrym rozwiązaniem jest także lekka aktywność fizyczna, relaks i lekkostrawna dieta.
Jeśli bóle są bardzo silne i pojawiają się też inne objawy, o problemie musi dowiedzieć się ginekolog. Lekarz przeprowadzi pełen wywiad, zleci morfologię krwi z rozmazem, badanie moczu z posiewem, badanie USG miednicy mniejszej i nerek oraz kilka innych specjalistycznych badań. Najczęściej specjalista proponuje leczenie hormonalne, które sprawdza się u większości kobiet. Konieczne jest też wykluczenie występowania takich chorób jak endometrioza, zespół policystycznych jajników, mięśniak macicy czy stan zapalny macicy.