Jeśli planujesz posiadanie potomstwa, warto najpierw udać się do stomatologa i rozpocząć niezbędne leczenie, ponieważ w czasie ciąży wykonanie pewnych zabiegów może być bardziej skomplikowane. Lecz co jeśli nagle dorwie Cię okropny ból zęba? Jak złagodzić ból zęba w ciąży? Czy jest to niebezpieczny stan, który zaszkodzi dziecku? Jakie są domowe sposoby na jego uśmierzenie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Spis treści
Możliwe przyczyny silnego bólu zęba w ciąży
Zmiany hormonalne zachodzące po zapłodnieniu mogą powodować tzw. nadwrażliwość zębów w ciąży. Objawami tej dolegliwości są obrzęki dziąseł oraz ich częstsze krwawienie. Dodatkowo spada pH śliny, zmianie ulega jej skład, co z kolei prowadzi do remineralizacji szkliwa. A osłabione szkliwo sprzyja próchnicy, namnażaniu się bakterii, które odpowiadają za stany zapalne.
Kolejnym winowajcą okropnych bólów zębów mogą być ciążowe zachcianki. Spożywanie produktów zawierających spore ilości cukru przyczynia się do pogorszenia stanu wszystkich zębów i powstawania groźnych infekcji, np. ropnego zapalenia miazgi. W czasie ciąży lepiej jest więc unikać słodyczy.
W 1 trymestrze nieprawidłowości związane z układem pokarmowym, takie jak częste wymioty, zgaga oraz refluks mogą prowadzić do uszkodzenia szkliwa i obniżenia pH jamy ustnej. Osłabione szkliwo, a przez to bardziej podatne na działanie bakterii, następuje wskutek działania kwaśnego odczynu kwasu żołądkowego. Stąd można wnioskować, że ból zęba w ciąży może posiadać wiele możliwych przyczyn i nie jest rzadkim zjawiskiem.
Dentysta w ciąży – czy to bezpieczne?
Mitem jest to, że nie można wykonywać zabiegów stomatologicznych w czasie ciąży i że jest to niebezpieczne. Gdy tylko wystąpi okropny ból zęba u kobiety w ciąży, wręcz wskazane jest udanie się do kliniki dentystycznej. Znając stan zdrowia pacjentki oraz trymestr ciąży, będzie on w stanie dobrać odpowiednie środki znieczulające, które nie przenikają do łożyska. Nie podaje się środków o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne, co sprawia, że są one bezpieczne zarówno dla mamy jak i dla płodu. Dodatkowo lekarz ustali plan leczenia – część zabiegów takich jak np. leczenie kanałowe, ekstrakcja zęba wykonuje się dopiero po pierwszym trymestrze (chyba że nie mogą one czekać). Najlepiej jednak znaleźć sprawdzonego, doświadczonego dentystę w swoim mieście, np. może to być dentysta ze Słupcy lub innej miejscowości.
Pamiętaj, że stan zapalny zęba w ciąży nie będzie niebezpieczny, o ile nie zostanie zlekceważony. Im szybciej zostaną podjęte działania, tym większe szanse na szybsze i mniej inwazyjne leczenie.
Leczenie zębów a trymestr
Leczenie zębów w pierwszym trymestrze
W pierwszym trymestrze tworzą się podstawowe narządy u dziecka (organogeneza). Istnieje też wtedy największe ryzyko najpoważniejszych uszkodzeń morfologicznych, dlatego w miarę możliwości lepiej przełożyć leczenie zębów na kolejne trymestry. Najmniej inwazyjne jest uzupełnianie i leczenie ubytków w zębów, które wykonuje się również w pierwszym trymestrze. Natomiast nie zaleca się w 1 trymestrze ciąży wyrywania zębów. Nie można korzystać także z gazu rozweselającego (podtlenku azotu) ze względu na zwiększenie ryzyka poronienia.
Leczenie zębów w drugim i trzecim trymestrze
W 2 trymestrze oraz początku na trzeciego ryzyko porodu przedwczesnego lub poronienia znacznie maleje. Zatem jest to czas, w którym możesz bez obaw poddać się leczeniu – zarówno jeśli chodzi o leczenie i uzupełniania ubytków jak i ich oczyszczanie.
Trzeba wspomnieć także o ziarniniaku ciążowym, czyli niewielkim guzku w okolicy zębów, który może przyczyniać się do krwawień. I to najczęściej on jest powodem bólu zęba w 8. i 9. miesiącu ciąży. Na szczęście, znika samoistnie po porodzie.
Leczenie kanałowe w ciąży
Martwe zęby należy albo usunąć albo leczyć kanałowo. Zaniechanie działania wiąże się z dużym ryzykiem ostrych stanów zapalnych i powikłań, które niosą ze sobą ryzyko zdrowotne dla płodu. Najwięcej obaw podczas tej metody leczenia jest związanych ze zdjęciem RTG w ciąży. Prześwietlenie zęba dostarcza płodowi dawkę 4 razy mniejszą niż promieniowanie kosmiczne w ciągu 24h i trzeba zaznaczyć, że są to dawki dalekie od tych uznawanych za szkodliwe.
Uznaje się, że zrobienie RTG może być najbardziej szkodliwe w 1 trymestrze ciąży ze względu na tworzenie się organów płodu. Jednak taka dawka promieniowania RTG nie powinna wyrządzić krzywdy dziecku ani mamie, nawet jeśli wykonuje się ją na samym początku ciąży, o ile zachowa się wszelkie środka ostrożności. Obecnie działanie promieni RTG w przypadku wykonania zdjęcia zęba jest ograniczone. A w razie konieczności leczenia stomatologicznego, taki zabieg może być niezbędny.
Czy ból zęba w ciąży szkodzi dziecku?
Nieleczony stan zapalny zęba może przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz może grozić poronieniem lub przedwczesnym porodem. W związku z tym nie warto zaniedbywać higieny jamy ustnej i w razie niepokojących objawów, lepiej zwrócić się z problemem do sprawdzonego stomatologa.
Jakie zabiegi dentystyczne lepiej odpuścić?
Kobieta ciężarna powinna się wstrzymać z wykonywaniem zabiegów estetycznych takich jak wstawianie licówek, wybielanie zębów. Mogą one spokojnie poczekać do czasu rozwiązania ciąży.
Domowe sposoby na ból zęba w ciąży
Jest to niestety rozwiązanie czasowe, które może jedynie uśmierzyć ból zęba lub dziąseł w ciąży, a nie rozwiązać problem. W podbramkowych sytuacjach, gdy już ciężko wytrzymać i zastanawiasz się jak sobie pomóc w walce z bólem zęba, warto wypróbować te sposoby:
- płukanka z naparu z szałwi lub rumianku,
- stosowanie zimnego okładu z ręcznika i kostek lodu,
- płukanie jamy ustnej wodą z dodatkiem soli,
- stosowanie olejku goździkowego – wystarczy nasączyć wacik kilkoma kroplami tego specyfiku i pocierać nim bolącego zęba oraz okolicę dziąseł,
- zastosowanie amolu na ból zęba w ciąży – nie jest on zalecany (ze względu na zawartość etanolu), jednak niewielka jego ilość nie powinna wyrządzić krzywdy. A wręcz pomoże zmniejszyć obrzęk dziąsła i złagodzić ból zęba.
Tabletki na ból zęba w ciąży
Trzeba pamiętać o tym, aby nie stosować leków przeciwbólowych w ciąży na własną rękę. Należy się zawsze najpierw skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre tabletki mogą zawierać substancje, które mogłoby zaszkodzić płodowi. Co więcej, część z nich jest dozwolona do stosowania jedynie w konkretnym trymestrze. W razie ostateczności można uciec się do przyjęcia tabletki z paracetamolem.
Zapobieganie
Jeśli chcemy trzymać się z dala od gabinetów dentystycznych, lepiej zawczasu zadbać o higienę jamy ustnej. Dokładne mycie zębów po każdym posiłku, ograniczenie spożywania słodyczy oraz unikanie słodzonych napojów to podstawa. Używaj także pasty z fluorem oraz szczoteczki z miękkim włosiem. A jak jeszcze będziesz pamiętać o codziennym oczyszczaniu języka oraz szczelin międzyzębowych nitką dentystyczną to już w ogóle rewelacja!
Treści widoczne w serwisie czywciazymozna.pl nie mają na celu zastąpienia kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Trzeba zaznaczyć, że serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w powyższym Serwisie. Zanim Użytkownik Serwisu zastosuje się Przed do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie powinien bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.