Ból pleców u dziecka lub nastolatka może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych należą urazy sportowe, upadki lub przeciążenia (np. noszenie ciężkiego plecaka). W niektórych przypadkach są to drobne bóle i dolegliwości. Jednak niektóre dzieci mogą mieć silniejszy ból związany z kręgosłupem lub innymi chorobami podstawowymi.
W większości przypadków, gdy dzieci skarżą się na ból pleców, jest to spowodowane upadkiem, uderzeniem lub nadmierną eksploatacją. Innym razem może to być spowodowane kontuzją odniesioną podczas uprawiania sportu lub nadmiernym wysiłkiem. Z drugiej strony, dzieci prowadzące siedzący tryb życia (czyli takie, które mało się ruszają) mogą mieć bóle pleców z powodu słabych mięśni rdzenia, napiętych pleców z powodu nadwagi lub złej postawy. Niezależnie od przyczyny, trzeba coś z tym zrobić. Najlepsza będzie konsultacja z lekarzem, ponieważ czasami ten ból może być spowodowany chorobą podstawową, która wymaga szczególnego leczenia.
Spis treści
Ból pleców u dziecka – przyczyny
Istnieje wiele przyczyn bólu pleców: choroba kręgosłupa, drobny lub poważny uraz, naciągnięcie mięśni, nadmierna eksploatacja pleców lub kombinacja tych przyczyn.
Łagodne lub poważne obrażenia
Podczas bardzo aktywnego uprawiania sportu lub niedawnego meczu Twoje dziecko mogło doznać drobnego upadku lub innego urazu: naderwania mięśnia, naciągnięcia więzadeł lub stłuczenia. W takich przypadkach należy natychmiast zastosować zimny okład na uraz. Następnie ciepła kąpiel może pomóc złagodzić dyskomfort. Twój pediatra może przepisać leki, aby złagodzić ból i obrzęk.
Jeśli dziecko miało poważny wypadek lub spadło ze znacznej wysokości, mogło doznać urazu kręgosłupa lub głowy. W takich przypadkach należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia lub służby medyczne, które udzielą dziecku pomocy. Nie należy ruszać dziecka z miejsca, w którym się znajduje (chyba, że jego życie jest zagrożone), gdyż przemieszczanie go może pogorszyć uraz.
Jeśli po pozornie niewielkim urazie pleców dziecko ma trudności z poruszaniem się, odczuwa drętwienie lub mrowienie w kończynie, albo traci kontrolę nad pęcherzem i jelitami, należy zadzwonić do lekarza dziecka lub natychmiast zabrać je na pogotowie. Może to być spowodowane poważniejszym urazem rdzenia kręgowego.
Ból pleców u dziecka a nerki
Wielokrotnie ból pleców może być spowodowany zakażeniem nerek. Ból ten jest zazwyczaj ostry i jednostronny (jednostronny) w środkowej części pleców. Ponadto może wystąpić częste oddawanie moczu, ból podczas oddawania moczu, gorączka lub nudności. W takich przypadkach należy niezwłocznie wezwać lekarza pediatrę.
Zapalenie dysku
Jest to stan zapalny krążka międzykręgowego, który może powodować duży ból. Należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, który zbada dziecko i zleci wykonanie niezbędnych badań i zdjęć rentgenowskich lub skieruje dziecko do innego specjalisty.
Skolioza
Skolioza (poważne skrzywienie kręgosłupa) jest możliwą przyczyną bólu pleców, zwłaszcza u dorastających dziewcząt. W celu postawienia diagnozy pediatra powinien zbadać postawę dziecka i w razie potrzeby zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby zobaczyć kręgosłup dziecka.
Spondyloza
Spondyloza jest spowodowana osłabieniem mostków kostnych łączących kręgi i zwykle występuje w dolnej części kręgosłupa. Może powodować ból dolnej części pleców, który pogarsza się przy aktywności i często jest trudny do wykrycia w badaniu fizycznym. W przypadku podejrzenia spondylozy należy skonsultować się ze specjalistą. Może być konieczne wykonanie zdjęć rentgenowskich.
Kifoza
Kifoza to rodzaj deformacji kręgosłupa. Normalny kręgosłup, oglądany od tyłu, wydaje się prosty. Natomiast kręgosłup dotknięty kifozą ma wygięcie do przodu kości pleców (kręgów) w górnej części. To daje dziecku nienormalnie zakrzywiony lub “garbaty” wygląd. Kifoza może być wrodzona (obecna przy urodzeniu) lub spowodowana przez pewne warunki. Ważne jest, aby specjalista określił, czy jest to kifoza i jakie leczenie jest odpowiednie.
Kiedy należy zgłosić się do pediatry?
Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 10 lat i ma bóle pleców, lub ma następujące objawy, należy udać się do lekarza jeśli stwierdzisz poniższe objawy:
- utrzymujący się lub pogarszający się ból,
- gorączka lub utrata wagi,
- trudności w poruszaniu kończyną,
- nudność lub mrowienie w kończynie,
- zmiana w chodzie lub postawie ciała.
W takich przypadkach pomóc może również osteopata pediatryczny.
Podsumowanie – ból pleców u dziecka
Ból pleców u dzieci i młodzieży może mieć różne nasilenie od łagodnego do ciężkiego. Jeśli dziecko nie doznało urazu, a odczuwa ból, powinno zostać ocenione przez pediatrę. Podobnie, jeśli bólowi towarzyszy utrata wagi, gorączka, kłopoty z chodzeniem, drętwienie, osłabienie, ból nóg lub problemy z jelitami lub pęcherzem, potrzebna jest pomoc medyczna.
W najczęstszych przypadkach bólu pleców, jest on zwykle łagodzony przez połączenie odpoczynku i środków przeciwbólowych. Pomóc mogą również ciepłe okłady, a także rozciąganie i ćwiczenia wzmacniające plecy. W przypadku bardziej nasilonego bólu pleców, leczenie choroby podstawowej powinno pomóc złagodzić ból związany z tą chorobą.