Kobiety przy nadziei często cierpią na bóle pleców, głowy, czy wzdęcia, jednak w większości przypadków nie mogą sięgnąć po tradycyjnie stosowane medykamenty. Lista leków dla Pań spodziewających się dziecka jest mocno ograniczona, dlatego wiele z nich rozgląda się za innymi, bardziej naturalnymi alternatywami. Na myśl przychodzi wtedy Amol – ale czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
Spis treści
Amol – czym jest?
Jest to rozwór mentolu, etanolu oraz olejków eterycznych. Posiada właściwości uspokajające, dezynfekujące i ułatwia trawienie. Preparat znajduje zastosowanie się go przy bólach głowy, bólach pleców, niestrawności, wzdęciach, a także przy przeziębieniu, zatkanych zatokach lub w złagodzenia dolegliwości po ukąszeniach owadów. W zależności od dolegliwości, można go stosować wewnętrznie, jak i zewnętrznie, czyli wcierać, wdychać, czy przyjąć doustnie.
Amol w ciąży – czy można pić na ból brzucha, wzdęcia i niestrawność?
Może się wydawać, ze jest to preparat naturalny, który jest zdrowy i bezpieczny dla przyszłych mam. Jednak tutaj można wpaść w pułapkę, ponieważ Amol zawiera alkohol etylowy, który brzuchatki powinny unikać w tym czasie. Jak wiadomo, spożywanie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne i wiąże się z ryzykiem poronienia lub może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Zatem stosowanie doustne tego specyfiku jest niedozwolone.
Amol na ból głowy i pleców w ciąży
Nasze mamy i babki stosowały naturalne, ziołowe preparaty na różnego typu schorzenia. Smarowały także obolałe mięśnie wspomnianym rozwtorem. Jednak czy Amol jest bezpieczny dla kobiet w ciąży na ból głowy i pleców? Czy nacieranie Amolem w ciąży jest dozwolone? Otóż tu zdania ginekologów są podzielone. Część z nich nie widzi ku temu przewiwskazań, ponieważ wiele preparatów do pielęgnacji skóry, a nawet perfumy zawierają w składzie alkohol.
Z kolei inni lekarze raczej odradzają nacieranie Amolem w czasie ciąży i radzą unikać wszelkich produktów, w których składzie widnieje alkohol. Zatem lepiej podzielić się swoimi wątpliwościami z lekarzem, który znajdzie najbezpieczniejsze rozwiązanie na poradzenie się z bólami głowy, czy pleców. To samo tyczy się nacierania Amolem w trakcie przeziębienia, kataru, czy grypy będąc w ciąży.
Inhalacje z Amolu w ciąży
Jako że preparat ten zawiera metanol, zatem podczas wdychania jego mieszkanki z parującą wodą, wdycha się także alkohol, który przenika do krwi, a następnie do łożyska. Może to negatywnie wpłynąć na ciążę. Im większe stężenie alkoholu, tym bardziej niebezpieczne może być i wiązać się z ryzykiem poronienia.
Stężenie alkoholu w kilku kroplach Amolu we wdychanej inhalacji jest bardzo małe i nie powinno stanowić realnego niebezpieczeństwa w ciąży. Nie powinno być groźne, ale może – i dlatego właśnie grono lekarzy odradza wdychanie jak i spożywanie alkoholu będąc przy nadziei. Dlatego jeśli wolisz unikać ryzyka, lepiej odstawić ten preparat i wrócić do niego po okresie laktacji.
Czy można stosować Amol w ciąży?
Kobieta ciężarna, planująca ciąże lub karmiąca piersią powinna skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem przed zażyciem tego preparatu. Nie istnieją badania kliniczne dotyczące spożywania, nacierania, czy inhalacji Amolu w ciąży, dlatego nie można jednoznacznie określić jego szkodliwości. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo, nie należy stosować Amolu w trakcie ciąży, ani podczas karmienia piersią. Warto dodać, że sam producent nie zaleca zażywania tego produktu ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa.
Co zamiast Amolu w trakcie ciąży?
Na początku trzeba zaznaczyć, że przed zażyciem jakiegokolwiek leku będąc w stanie błogosławionym, najpierw trzeba skonsultować się z lekarzem. Powinien on dobrać odpowiednie preparaty, które są bezpieczne dla płodu i przyszłej mamy. Na bóle mięśniowe alternatywą może być paracetamol. Jeśli chodzi o przeziębienie to warto spożywać miód oraz preparaty bogate w witaminę C. Natomiast na problemy trawienne świetnie sprawdzą się napary i herbatki ziołowe z mięty, kopru włoskiego, rumianku, czy melisy.
Pragniemy zaznaczyć, że treści obecne w Serwisie czywciazymozna.pl nie mają na celu zastąpienia kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Portal ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. W związku z tym administrator i redakcja czywciazymozna.pl nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji, treści, porad zawartych w Serwisie. Przed zastosowaniem się do wskazówek z zakresu wiedzy specjalistycznej, zwłaszcza medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
haha moja babcia na wszystko polecala amol 😀