Zespół do Spraw Suplementów Diety przy GIS wydał orzeczenie, że “preparaty z liści aloesu (soki, żel, ekstrakty) nie mogą być stosowane w produktach dedykowanych dzieciom, kobietom w ciąży i kobietom karmiącym”. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie produkty należy wziąć pod lupę oraz czy aloes w ciąży jest zakazany w każdej postaci.
Spis treści
Aloes i jego właściwości
Aloes kojarzy się z łagodzeniem dolegliwości związanych z oparzeniami, odmrożeniami i zmniejszeniem obrzęków. Jednak oprócz tych właściwości, potrafi także doskonale nawilżyć i uelastycznić skórę oraz świetnie rozprawi się z trądzikiem. Sok z aloesu pomoże na zgagę i wzdęcia. Z kolei napój aloe vera zmieszany z cytryną i miodem poradzi sobie z bólem gardła. Aloes znalazł także zastosowanie w dietach oczyszczających, zwłaszcza tych mających na celu zgubienie zbędnych kilogramów.
Aloes do picia w ciąży – czy woda i napoje aloesowe są bezpieczne?
Nie należy pić napojów aloesowych w ciąży ani podczas karmienia piersią. Mowa tutaj zarówno o syropach, jak i wodzie aloesowej, czy sokach z aloesu. Substancje zawarte w napojach aloe vera pobudzają skurcze macicy, co może skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem. Związki zawarte w tej roślinie mogą powodować przekrwawienie macicy. Niektórzy lekarze twierdzą, że ryzyko z tym związane nie jest duże i dotyczy osób szczególnie wrażliwych lub mających problemy z ciążą na innym tle, jednak jeśli nie chcesz ryzykować, lepiej odstawić produkty zawierające aloes.
Ponadto aloes słynie ze swoich właściwości oczyszczających, co w przypadku przyszłym mam działa na niekorzyść. Dlaczego? Gdyż poprzez oczyszczanie usuwane są z organizmu niebezpieczne związki i toksyny, które zanim zostaną wydalone z organizmu, są w stanie przeniknąć przez łożysko i tym samym wpłynąć negatywnie na rozwój płodu. Napoje z aloesem, zwłaszcza w połączeniu z produktami moczopędnymi, mogą przyczynić się do wypłukiwania elektrolitów, głównie potasu. A wiadomo, że utrzymanie równowagi mineralnej jest istotną kwestią, zwłaszcza w stanie błogosławionym.
Aloes na rozstępy w ciąży
Jeśli chodzi o stosowanie preparatów z aloesem na skórę u przyszłych mam to nie nie ma ku temu przeciwwskazań. Aktualnie nie istnieją oficjalne dowody ukazujące niepożądane skutki stosowania kosmetyków z aloesem w ciąży. W związku z tym można je stosować w postaci kremów, balsamów, żeli do ciała, zwłaszcza jeśli w składzie nie ma aloesu w zbyt dużych ilościach.
Wiele kobiet zna dobroczynne właściwości tej substancji i nierzadko decyduje się na kosmetyki z aloesem do stosowania na rozstępy w czasie ciąży. Tego typu preparaty, stosowane na brzuch lub uda pozwolą przywrócić skórze elastyczność, zdrowy wygląd i ukoją podrażnienia. Sprawdzą się one również po ciąży, gdy skóra na brzuchu jest luźna i wiotka.
Inne kosmetyki z aloesem w ciąży
Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o inne preparaty kosmetyczne zawierające wyciąg z aloesu. W sklepach można się przecież spotkać z wieloma innymi produktami do pielęgnacji, które w swoim składzie aloe vera. Mam tu na myśli pasty do zębów, szampony i odżywki, czy kremy do twarzy. Je także można spokojnie używać w stanie błogosławionym.
Czy aloes w ciąży jest bezpieczny?
Jeśli chodzi o napoje aloesowe to nie przeprowadzono zbyt wiele badań w tym zakresie, jednak widoczna jest pewna korelacja. Wniosek jest taki – należy zachować dużą ostrożność i unikać produktów do picia z aloesem. Lepiej trzymać się z dala także od suplementów diety, które posiadają w składzie aloes. Z kolei jeśli chodzi o stosowanie aloesu zewnętrznie to dopuszcza się taką możliwość. Preparaty kosmetyczne lub specjalistyczne żele nie powinny być niebezpieczne dla przyszłego dziecka i matki.