Infekcja, jaką jest zapalenie pęcherza to problem, który niestety często trapi zwłaszcza kobiety. Problem staje się jeszcze poważniejszy, gdy infekcje mają charakter nawracający. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć o tej przypadłości oraz w jaki sposób można sobie z nią radzić. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji na ten temat.
Spis treści
Zapalenie pęcherza jest częstsze u kobiet
Jak pokazują badania, zapalenie pęcherza jest problemem znacznie częściej występującym u kobiet. Wynika to z budowy fizjologicznej ich ciała, która zwiększa ryzyko występowania problemu zwłaszcza w sytuacji nieprawidłowej higieny, o której więcej dowiesz się z tego tekstu.
Najczęstsza przyczyna? Zakażenie bakteryjne
Wskazuje się, że zapalenie pęcherza najczęściej wywołane jest przed bakterie. Głównym winowajcą jest Escherichia coli, którą wskutek nieprawidłowej higieny intymnej można łatwo przenieść w okolice cewki moczowej. Tym samym ryzyko zakażenia znacznie wzrasta.
Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków jednym z winowajców
Choć przyczyn problemu jest wiele, to okazuje się, że jednym z powodów może być nieprawidłowa higiena osobista. Chodzi tutaj jednak nie tylko o jej nieprawidłową częstotliwość, ale również stosowanie nieodpowiednich preparatów. Przykładem są silnie perfumowane i podrażniające mydła, a także produkty o nieprawidłowym pH, niedopasowanym do okolic intymnych. Dlatego też miejsca intymne należy myć albo samą wodą, albo dedykowanymi stricte do tego celu preparatami, o delikatnym i naturalnym składzie.
Nawracająca infekcja? Szybko do lekarza!
W wielu przypadkach domowe sposoby oraz preparaty bez recepty są w stanie pomóc w wyleczeniu zapalenia pęcherza. Jeśli jednak infekcja ma charakter nawracający, czyli występuje częściej, aniżeli 3 razy w ciągu roku, to koniecznie trzeba udać się do lekarza. Z wizytą nie mogą także zwlekać kobiety w ciąży.
Leczenie od 3 do 14 dni
Częstym pytaniem jest także to jak długo trwa leczenie zapalenia pęcherza. W przypadku infekcji niepowikłanej, jest to średnio od 3 do 10 dni. Natomiast infekcje dróg moczowych o charakterze nawracającym leczy się dłużej, zazwyczaj do 7 do 14 dni. Wiele zależy jednak od konkretnego przypadku.
Domowe sposoby na pomoc
Wsparciem w leczeniu zapalenia pęcherza zdecydowanie mogą być domowe sposoby, których jest wiele. Absolutną podstawą jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów, nawet do 2,5 litrów na dobę. Doskonale sprawdzi się także picie soku z żurawiny. Z czego to wynika? Okazuje się, że substancje zawarte w żurawinie odpowiadają za hamowanie przylegania bakterii do ścian w pęcherzu moczowym, co w tym przypadku jest bardzo pożądane. Najlepiej więc wypijać około 250 ml takiego soku na dzień podczas trwania infekcji, a także po jej zakończeniu w celu prewencji.
Zapobieganie na ratunek
Wiedząc, jakie są główne czynniki sprzyjające zapaleniu pęcherza można lepiej mu przeciwdziałać. Okazuje się, że często są to bardzo łatwe do wdrożenia działania, opierające się w dużej mierze na zmianie nawyków. Kobiety powinny nosić przede wszystkim bieliznę z oddychających tkanin, najlepiej z naturalnej bawełny. Niezalecane jest dodatkowo noszenie obcisłych spodni oraz trzymanie moczu przez kilka godzin. Zaleca się również, aby oddawać mocz tuż po stosunku płciowym.
Zapalenie pęcherza nie musi być wrogiem, którego trzeba się obawiać. Wystarczy dowiedzieć się, z czego wynika problem oraz co najczęściej mu sprzyja. Dzięki temu można lepiej chronić się przed infekcjami o charakterze nawracającym, które skutecznie uprzykrzają życie codzienne.